Phenjani blöff rakétával?

Észak-Korea csak az Egyesült Államokkal hajlandó tárgyalni a rakétakísérletek leállítása ügyében. Amerika válaszul állítólag aktivizálná rakétaelhárító rendszerét. Kína félti a nemzetközi politikai stabilitást, ezért csatlakozott a kísérletek ellenzőihez.

Kína, egyetértve az Egyesült Államokkal, Japánnal, Dél-Koreával és Ausztráliával a nagy hatótávolságú rakétákkal való kísérletek leállítására szólította fel szerdán Észak-Koreát. Egy nappal előtte az ENSZ főtitkára, Kofi Annan üzente a sztálinista diktatúrának Párizsból: "Mindannyian aggódunk". Észak-Korea vezetői viszont azt válaszolták, hogy csak akkor hajlandók fontolóra venni a nemzetközi aggodalmakat, ha az Egyesült Államok beleegyezik a kétoldalú tárgyalásokba. Amerika ellenben inkább a hatoldalú párbeszéd folytatásának örülne, melytől Észak-Korea novemberben visszalépett. Egy észak-koreai kormányilletékes japán újságírók előtt kijelentette, országának joga van a kísérletek folytatására, és ezen belül a rakétakilövésekre is.

Az izgalmak múlt szombaton kezdődtek a térségben, amikor amerikai és japán műholdmegfigyelő berendezések mozgolódást észleltek az észak-koreai rakétatámaszpont körül, és egy nagy hatótávolságú rakéta kilövését valószínűsítették. A feltételezésekkel egybecsengtek a dél-koreai híradások, melyek arról számoltak be, hogy Észak-Koreában a lakosságnak egy különleges hazafias műsort kellett végignéznie, továbbá a nemzeti zászló kitételére szólították fel az embereket.

Hogy valójában pontosan mi történik az észak-koreai kísérleti helyszínen, azt pontosan senki sem tudja megmondani. Dél-Korea azt is elképzelhetőnek tartja, hogy csak műholdkilövésre készülnek északon. A hét végi űrfotók szerint viszont üzemanyaggal töltöttek fel egy akár az amerikai (alaszkai) partokat is elérni képes ballisztikus rakétát, a Taepo-dong-2-t. A fegyver korábbi változatát, a kisebb hatótávolságú Taepo-dong-1-et egy 1998-as kilövéssel tesztelték. A rakéta akkor Japán fölött elrepülve a Csendes-óceánba csapódott. Az egész világot sokkoló akció után Észak-Koreának vállalnia kellett, hogy felhagy a kísérletekkel. Ezt a moratóriumot 2004-ig többször is meghosszabbították.

Annak ellenére, hogy a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szerint nem teljesen meggyőzőek a titkosszolgálati jelentések, Amerika állítólag beélesítette az évek óta épített rakétavédelmi rendszerét, készenlétbe helyezte hadihajóit a Japán-tengeren. (Ezt hivatalosan még nem erősítették meg.) A rendszer, amely más eszközök mellett az Aegis mintájú hajókon elhelyezett Standard-3 rakétaelhárító rakétákból, radar és más észlelőrendszerekből, Alaszkában és az USA nyugati partjai egy-egy szárazföldi támaszpontból áll, eddig csak részleges sikereket ért el próbacélok, rakéták elfogásával.

Ám a történetben eddig túl sok a "ha". Ha Észak-Korea tényleg elindítja rakétáját és ha az tényleg keletre, az USA irányába repül, és ha azt a koreai partok előtt cirkáló amerikai hadihajók rakétái meg tudják semmisíteni, akkor az amerikai rakétarendszer kiépítésének vitatott ügye továbbvihető. Ám egyelőre semmi sem biztos.

Az elszakított északi és déli családok találkozója
Az elszakított északi és déli családok találkozója
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.