Phenjani blöff rakétával?
Kína, egyetértve az Egyesült Államokkal, Japánnal, Dél-Koreával és Ausztráliával a nagy hatótávolságú rakétákkal való kísérletek leállítására szólította fel szerdán Észak-Koreát. Egy nappal előtte az ENSZ főtitkára, Kofi Annan üzente a sztálinista diktatúrának Párizsból: "Mindannyian aggódunk". Észak-Korea vezetői viszont azt válaszolták, hogy csak akkor hajlandók fontolóra venni a nemzetközi aggodalmakat, ha az Egyesült Államok beleegyezik a kétoldalú tárgyalásokba. Amerika ellenben inkább a hatoldalú párbeszéd folytatásának örülne, melytől Észak-Korea novemberben visszalépett. Egy észak-koreai kormányilletékes japán újságírók előtt kijelentette, országának joga van a kísérletek folytatására, és ezen belül a rakétakilövésekre is.
Az izgalmak múlt szombaton kezdődtek a térségben, amikor amerikai és japán műholdmegfigyelő berendezések mozgolódást észleltek az észak-koreai rakétatámaszpont körül, és egy nagy hatótávolságú rakéta kilövését valószínűsítették. A feltételezésekkel egybecsengtek a dél-koreai híradások, melyek arról számoltak be, hogy Észak-Koreában a lakosságnak egy különleges hazafias műsort kellett végignéznie, továbbá a nemzeti zászló kitételére szólították fel az embereket.
Hogy valójában pontosan mi történik az észak-koreai kísérleti helyszínen, azt pontosan senki sem tudja megmondani. Dél-Korea azt is elképzelhetőnek tartja, hogy csak műholdkilövésre készülnek északon. A hét végi űrfotók szerint viszont üzemanyaggal töltöttek fel egy akár az amerikai (alaszkai) partokat is elérni képes ballisztikus rakétát, a Taepo-dong-2-t. A fegyver korábbi változatát, a kisebb hatótávolságú Taepo-dong-1-et egy 1998-as kilövéssel tesztelték. A rakéta akkor Japán fölött elrepülve a Csendes-óceánba csapódott. Az egész világot sokkoló akció után Észak-Koreának vállalnia kellett, hogy felhagy a kísérletekkel. Ezt a moratóriumot 2004-ig többször is meghosszabbították.
Annak ellenére, hogy a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szerint nem teljesen meggyőzőek a titkosszolgálati jelentések, Amerika állítólag beélesítette az évek óta épített rakétavédelmi rendszerét, készenlétbe helyezte hadihajóit a Japán-tengeren. (Ezt hivatalosan még nem erősítették meg.) A rendszer, amely más eszközök mellett az Aegis mintájú hajókon elhelyezett Standard-3 rakétaelhárító rakétákból, radar és más észlelőrendszerekből, Alaszkában és az USA nyugati partjai egy-egy szárazföldi támaszpontból áll, eddig csak részleges sikereket ért el próbacélok, rakéták elfogásával.
Ám a történetben eddig túl sok a "ha". Ha Észak-Korea tényleg elindítja rakétáját és ha az tényleg keletre, az USA irányába repül, és ha azt a koreai partok előtt cirkáló amerikai hadihajók rakétái meg tudják semmisíteni, akkor az amerikai rakétarendszer kiépítésének vitatott ügye továbbvihető. Ám egyelőre semmi sem biztos.