Ingerküszöb
Jelenleg tizenhárman vannak. A létszám a kisebbségi törvény megszületése, 1993 óta nem változott. Korábban a kínaiak és a hunok szerették volna nemzetiségként bejegyeztetni magukat, de mindkét kísérlet meghiúsult. A kínaiak maguktól - igaz, némi kormányzati ösztökélésre - léptek vissza, a hunokat a parlament utasította el. Most éppen a zsidó kezdeményezés fut - néhány héten belül kiderül, sikerül-e összegyűjteni az ezer aláírást -, de különösebb felhajtás nélkül bejelentkeztek a bunyevácok és az oroszok is.
Ember nincs, aki képes lenne megjósolni, hol a vége. Egyedül annyi biztos, hogy az őszi választásokon csak a már meglévő tizenhárom nemzeti és etnikai kisebbség vehet részt. Hogy aztán később mi lesz? A törvény szövege pongyola, így a jogos kisebbségi igények meglehetősen szabadon keveredhetnek a komolytalan ötletekkel és a szimpla szélhámosságokkal. Nagy a kavarodás, viszont egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy a pártok ingerküszöbét elérik az újabb és újabb - minek is nevezzük? - nemzetiségi törekvések. Na, igen. Ahol remény sincs közös nemzetpolitikára, ott nincs nemzetiségi politika sem.
A pártok érdektelenségét látva már az is a csoda kategóriájába tartozik, hogy a parlament többszöri nekiveselkedés után átalakította a kisebbségi választások szabályait. Ha nem tette volna, akkor - az időközben módosult alkotmányos rendelkezések miatt - megszűnt volna a kisebbségi önkormányzati rendszer.
Korábban bárki indulhatott és bárki szavazhatott a kisebbségi választásokon, az idén ősszel már csak azok, akik előzőleg felvételüket kérték a kisebbségi névjegyzékbe. Ez kétségkívül jelentős változtatás, majd meglátjuk, hogy beválik-e.
A kisebbségi vezetők becslése szerint - jórészt a mintegy hatszázezer romának köszönhetően - a kisebbségiek lélekszáma akár az egymilliót is elérheti Magyarországon. Az ezredfordulón tartott népszámláláskor ennél lényegesen kevesebben, 443 ezren sorolták magukat valamelyik nemzeti vagy etnikai kisebbséghez. A választási részvételre feljogosító kisebbségi névjegyzékbe pedig - a rendelkezésre álló időnek eddig durván a fele telt el - 43 ezren kérték felvételüket.
Sok ez vagy kevés? Az egymillióhoz képest kevés, ahhoz képest viszont sok, hogy egy hete még alig több mint húszezren voltak.
Az adóbevallásunkat hajlamosak vagyunk az utolsó pillanatokban postára adni. Ha a nemzetiségiek is úgy viselkednek, mint az átlagos adófizető, akkor a kisebbségi névjegyzékben szereplők száma akár a többszörösére is nőhet. Ellenkező esetben sincs ok keseregni. Végre talán rendeznek egy olyan kisebbségi választást, ahol jó eséllyel nem kívülálló kibicek, hanem maguk a kisebbségiek döntenek.