Rock az értékek körül

Lázadásról és forradalomról énekelnek, szexuális szabadságot hirdetnek, a kábítószert sem vetik meg, mégis beleférnek a konzervatív világképbe az olyan neves rock-bandák, mint a The Who, a Rolling Stones, a Lynyrd Skynyrd vagy a punk császárának számító Sex Pistols. E meglepő besorolás atyja John J. Miller, a National Review riportere, aki az amerikai jobboldal magazinjában közölte a "klasszikus konzervatív értékeket hordozó számok 50-es toplistáját".

A harminchat éves Miller a meghökkentő válogatást azzal indokolta: meg akarta cáfolni azt a közvélekedést, miszerint a rock alapvetően baloldali-liberális politikai nézeteket hordoz. - A rock annyira a fősodorba tartozó műfajjá vált, hogy a konzervatívokat is megszólítja - nyilatkozta a The New York Times-nak az újságíró. A liberális napilap által megszólaltatott, baloldaliként ismert Dave Marsh rockszakíró a listát olyan kétségbe esett kísérletként írja le, amellyel a jobboldal a popkultúrába próbálja "bejátszani magát".

Ami a toplistát illeti, az első helyre rangsorolt The Who-nóta, a Won't Get Fooled Again Miller szerint a naiv idealizmusból örökre kiábrándultak esküje. A második helyre tett Beatles-dal, a Taxman a magas adók ellen emel szót, míg a Beach Boys Wouldn't It Be Nice című slágere a házasság előtti önmegtartóztatást propagálja. A Sex Pistols Bodies (8.) című számát abortusz-ellenes himnuszként, míg Sammy Haggar I Can't Drive 55-ját pedig az egyén felett apáskodó állam elleni rocker-lázadásként jellemezte. A rock 'n' roll valójában attól (is) jó, hogy minden belefér. (D. A.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.