Le Monde: az új magyar költségvetési szigor nem eléggé meggyőző

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ambiciózus programja nem eléggé világos a befektetők számára - vélték a Le Monde című francia napilap hétfő délután megjelent számában nyilatkozó szakértők.

Az új magyar kormány megszorító csomagjának bejelentését követően romló forint és a Standard and Poor's hitelminősítő intézet múlt heti leértékelésének okaként a piacok Magyarország iránti szkepticizmusát jelölte meg a Le Monde.

Emma Ménascé, az IXIS befektetési bank közgazdásza a lapnak elmondta: Gyurcsány programja egy hosszú ideje várt pozitív jel, de Magyarország az elmúlt években a sokra értékelt feltörekvő piacokkal szemben megjelent befektetői bizalmatlanság "utánzó magatartásától, fertőző mechanizmusától szenved".

Valamennyi ilyen jellegű európai piacon május óta csökkenő tendencia figyelhető meg. Ráadásul Budapesten instabil a környezet: a magyar deficit több mint ötven százalékát a rövid távú befektetésekből finanszírozzák - tette hozzá a Le Monde.

Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a magyar kormányfő két olyan kommunikációs hibát követett el, amely megijesztette a piacokat. Az egyikkel hivatalossá tette a 2006-os költségvetési hiány emelkedését, a másikkal hangsúlyozta, hogy a nemzeti valuta visszaesése elérheti az eurókénti 280 forintot. Emellett Claire Dissaux a Caylon Banktól úgy véli, hogy az állami kiadások csökkenése nem fog jót tenni a versenyképességnek.

A Le Monde kiemeli: Járai Zsigmondnak, a Nemzeti Bank elnökének a valutaválság kockázatáról április óta ismételt figyelmeztetései ellenére a befektetők egy olyan költségvetési megszorításokat és strukturális reformokat (egészségügy, oktatás, közigazgatás) tartalmazó programot reméltek, amely csökkenti az állami kiadásokat.

A magyar megszorító kúra azonban elsősorban a bevételeket növeli, amelyek csökkenteni fogják a vásárlóerőt, emelni a munkaerő értékét és az inflációt, amely a fogyasztás és a növekedés csökkenésével valamint a munkanélküliség emelkedésével járhat - mutat rá a párizsi újság.

A Fitch hitelminősítő intézet 9 százaléknál magasabb költségvetési hiánnyal számol 2006-ra, s "kételkedik az ország képességében egy ilyen (megszorító) terv végrehajtásában" - hangsúlyozza a Le Monde.

Francois Monville, a Mazars-Magyarország könyvvizsgáló cég részéről úgy véli, hogy Gyurcsány ambiciózus programja nem eléggé átlátható és bizonyos technikai szempontokból kevéssé hiteles, s ezért fogadták negatívan pénzügyi körökben.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.