Kovács Álmos: a reálbércsökkenés elérheti a 3-4 százalékot
Kovács Álmos hozzátette: a versenyszférában nem számítanak a reálbérek csökkenésére, a költségvetési szférában azonban annál inkább.
"Jelenleg reálisnak látszik, hogy a konvergencia-program olyan hiányértéket tartalmaz majd, amely nem zárja ki az euró bevezetését" - mondta. Óvatos fogalmazását azzal indokolta, hogy hiba lenne konkrét dátumot megnevezni, "a feltételeket kell teljesíteni".
Hangsúlyozta, hogy szemléletváltásra van szükség a konvergencia program összeállításában. Az ambiciózus célok megfogalmazásának nem volt elég kényszerítő ereje, ezért először a lépésekről kell határozni, és ezekhez kell kiszámolni a célként megnevezhető hatásokat - mondta.
Kovács Álmos az intézkedések becsült hatásait összegezve elmondta: a megtakarítási hányad várható csökkenése és a fogyasztás stagnálása mellett azzal számolnak, hogy a GDP növekedési üteme a 2 százalék körüli szintről 2009-re visszatér korábbi pályájára.
Hozzátette: a lakásberuházások növekedési üteme és az állami szféra beruházásainak mértéke várhatóan csökken, az export növekedése azonban továbbra is erős lesz, sőt gyorsulhat is.
Csaba László: csekély a 2010-es euróbevezetés hitelessége
Csaba László közgazdász szerint csekély egy 2010-es euró-bevezetés hitelessége.A CEU professzora pénteken az AmCham és az ICEG konferenciáján úgy fogalmazott, hogy "a kritériumok teljesítését tekintve 2005, 2006 és 2007 is elveszett".
Csaba László hangsúlyozta: érdemi, szerkezeti reformok nem hajthatók végre rögtönzött intézkedésekkel, "ezekhez érdemi párbeszédre van szükség". Bírálta az egyeztetés jelenlegi gyakorlatát és negatív példaként utalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek az OÉT csütörtöki ülésén elhangzott kijelentésére.
A miniszterelnök Széles Gábornak, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége elnökének szavaira reflektálva azt mondta: lehet Szlovákiával példálózni, s el lehet dönteni, hogy szlovák viszonyokat szeretnénk-e, szlovák nyugdíjakkal. A miniszterelnök hozzátette: ott valóban nem kell fizetni osztalékadót, nem kell annyi tb-járulékot fizetni, de lényegében magyar árszínvonal mellett fele annyi a nyugdíj. Ez a programja a munkáltatóknak? - kérdezte Gyurcsány Ferenc.
Barcza György, az ING Bank elemzője a magyar kamatszint átárazása miatt kamatemelést sürgetett és óva intette a politikusokat a forintárfolyamot befolyásoló kijelentésektől. A miniszterelnök hétvégi, a gyengébb forint árfolyamra vonatkozó megjegyzése nyomán Barcza Görgy szerint a piac elbizonytalanodott, hogy a kormány valóban megszorításokra készül, vagy csak a jövedelmek elinflálására.
(forrás: MTI)