Csökken a gyógyszerek ártámogatása
A kormány július 1-jétől egy sor gyógyszer árának emelésével járó intézkedéseket hoz. Az erre az évre tervezett gyógyszerkiadások ugyanis jelentősen meghaladják a tervezettet. Ezért a kormányzat nem vállalja tovább a korábbi gyógyszerár-befagyasztás terheinek azt a részét, amelyet eddig a költségvetés viselt. Mintegy 700-800 készítmény támogatása csökken 7,5 százalékkal, azaz ennyivel kell majd többet fizetni értük a patikában.
Árcsökkentő hatással jár viszont, hogy a kormány újabb betegségcsoportok készítményeit vonta a fix támogatási körbe. Az ide tartozó azonos hatóanyagú orvosságok között a legolcsóbb árához igazítják a támogatást. Ettől a többi termék ára maximum 20 százalékkal térhet el. Többet nem fizet a biztosító. E szabály miatt a cégek négyszáz orvosság árát csökkentették. (Egy kisebb hányad bonyolult számítások miatt kissé nő.) Molnár Lajos egészségügyi miniszter az egész piacra 2-2,5 százalékos térítésidíj-növekedést becsül. Hozzátette, ez az infláció alatt marad.
A kormány a biztonságos betegellátás érdekében is hozott több intézkedést. A kórházak a jövőben valamennyi esetüket teljes áron számolhatják el az egészségbiztosítónak, azaz megszűnik a teljesítményvolumen-korlát.
Az országos tiszti főorvos külön jogosítványokat kapott arra, hogy határozottabban ellenőrizze a betegellátás körülményeit, és ott, ahol ezek nem felelnek meg az előírásoknak, hatékonyan lépjen fel. Olyan esetért nem jár majd a járóbeteg-ellátásban finanszírozás, ahol legalább öt percig nem foglalkoztak a beteggel.
A miniszter bejelentette azt is, hogy július 1-jétől a kórházak több pénzt kapnak a krónikus betegek, a szív-, a daganatos, a krónikus légzési problémákkal küszködő gyerekek ellátásáért, az agyvérzéses, a bénulásos és légzésbénultak rehabilitációs kezeléséért. Molnár Lajos bejelentette: a kormány a jövő héten kétnapos ülésen tárgyal az új egészségügyireform-programról.
Ennek részleteit ki fogják dolgozni, de az alapja már ismert: az a három elemből álló képlet, hogy a sürgősségi ellátás mindenkinek jár, ha biztosított, ha nem, a gyógyítás pedig teljes egyenlőséggel jár a biztosítottaknak, de csak nekik. Aki ennél többet kíván, külön biztosítást köthet a kényelmi szolgáltatásokra. Ez azonban szinte biztos, hogy ilyen tisztán nem fog érvényesülni. Egy sor gyógyító szolgáltatás már most sem jár ingyen. Például a szervátültetések egy részét az állam fizeti, egy másik hányadát a betegek.
Gyakran fizetni kell a legújabb gyógyító technikáért. Így a PET/CT-vizsgálatokból az idén még csak 3000 esetet finanszíroz a biztosító, és a keretszám fölöttiek 250 ezer forintos térítési díj lefizetése után juthatnak hozzá ehhez a diagnosztikai eljáráshoz. Térítésköteles az egzotikus tájakra utazók védőoltása, az orvosilag nem feltétlenül indokolt vizsgálatok (például a menedzserszűrések), az egészségi állapotot kedvezően nem befolyásoló, vagy a szakmailag nem bizonyított eljárások - például a szklerózis multiplexben szenvedő betegek terápiája -, amelyek gyógyulást nem hoznak, de az állapot romlását késleltetik. E körbe tartoznak a súlyos, végstádiumú daganatos betegek még nem törzskönyvezett gyógyszerei is: ezekhez általában önköltségi - vagyis igen magas - áron jutnak hozzá a betegek. A törvény alapján fizetnie kell a betegnek akkor is, ha például a mágnesesrezonancia-vizsgálattal megállapított diagnózis után ragaszkodik az ultrahangos vizsgálat elvégzéséhez is.
A térítés ellenében járó egészségügyi szolgáltatások Európa több országában ismertek. A Magyarországon mostanában gyakran példaként hivatkozott szlovák egészségügyi reform keretében például jövő januártól az eddig ingyenes ellátások 40 százaléka válik térítéskötelessé. Mintegy 6600 betegség - főként a krónikus, illetve a daganatos betegségek - ellátása jár majd az alapbiztosításért, a többire kiegészítő biztosítást köthetnek, vagy saját zsebből fizethetnek a gyógyításukért északi szomszédaink.