Az indonéz hatóságok elengedték Abu Bakar Basír muzulmán vezetőt

Szabadon engedték az indonéz hatóságok szerdán kora reggel Abu Bakar Basír muzulmán vallási személyiséget, a hírhedt al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz közelálló Jemaah Islamiyah szélsőséges iszlám szervezet vezetőjét.

Basírt első ízben az indonéziai Bali szigetén 2002 októberében elkövetett merényletek kapcsán vették őrizetbe. A hatóságok szerint ugyanis a Jemaah Islamiyah szervezte meg a szóban forgó merényleteket, amelyek 202 halálos áldozatot követeltek. Az áldozatok túlnyomó többsége külföldi turista volt, köztük 88 ausztrál állampolgár. Ugyancsak e délkelet-ázsiai terrorszervezet számlájára írják a jakartai Marriott szálloda ellen 2003 augusztusában elkövetett terrorcselekményt, amelyben 12-en haltak meg. Basír, aki magát Oszama bin Laden szaúdi terroristavezér, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet vezetője csodálójának tartja, kezdettől fogva tagadta, hogy köze lenne a merényletekhez, sőt azt is cáfolta, hogy a Jemaah Islamiyah létezne.

A 67 éves Basírra nem sikerült egyértelműen rábizonyítani a merényletekben való közreműködést, egy évvel később azonban négy évi börtönre ítélték őt államellenes összeesküvés címén. A vallási elöljárót két hónappal később a fellebbviteli tárgyaláson felmentették az államellenes összeesküvés vádja alól, és csak kisebb törvénysértésekben ítélték vétkesnek. Akkor hároméves börtönbüntetést szabtak ki rá, majd ezt a büntetést is tovább mérsékelték. Basírt híveinek százai üdvözölték a börtön bejáratánál.

Mind Indonéziában, mind külföldön sokan tartanak attól, hogy Abu Bakar Basír szabadon bocsátása a terrortámadások kiújulásához vezethet azáltal, hogy a vallási vezető szenvedélyes szónoklatai felszítják az indonéziai iszlám radikálisok indulatait, bár attól kevésbé félnek, hogy Abu Bakar Basír közvetlenül is részt venne terrorcselekmények kitervelésében, végrehajtásában.

Ausztrália, az Egyesült Államok, illetve a Bali szigetén meghalt ausztrál turisták hozzátartozói csalódottságukat hangoztatták Abu Bakar Basír szabadon engedése miatt. Alexander Down ausztrál külügyminiszter a Sky News tévétársaságnak nyilatkozva Canberra mélységes csalódottságának adott hangot a szabadlábra helyezés, illetve amiatt, hogy Abu Bakar Basírnak a bali merényletek súlyához képest rövidnek tartott börtönbüntetést kellett csupán letöltenie, de úgy vélte, hogy el kell fogadniuk az indonéz igazságszolgáltatás döntését. Hasonló szellemben nyilatkozott Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő is. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.