Gázártámogatás: lassú szigor
Idén a gázár-kompenzációs alap kerete 220 milliárd forint körül lesz, ami mintegy 80 milliárddal nagyobb a tervezettnél - felelte lapunk kérdésére Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Információnk szerint a keretet azért lépi túl a büdzsé, mert a nemzetközi árak meghaladják az előre jelzett szintet. Ezt teljes egészében a költségvetésből kell finanszírozni.
A kormány régi-új tagjai - az unióval és az ellenzékkel összhangban - már tavaly hangsúlyozták: a mostani gázár-támogatási rendszer rossz, hiszen az állam a szociális helyzettől függetlenül minden lakossági fogyasztó zsebébe csúsztat valamennyi árkiegészítést. A mostani szisztéma a kisebb felhasználásúakat jobban, a nagyobb igényűeket kevésbé támogatja. Ez leginkább a nagycsaládosokat sújtja, akik azt példázzák, hogy a nagy fogyasztás nem feltétlenül jelent jobb anyagi helyzetet. Veres János tavaly októberben lapunknak úgy nyilatkozott: a következő fűtési szezonra alapvetően átalakítják és szociális alapúvá teszik a rendszert. Ez már biztos nem lesz így. Néhány héttel ezelőtti híreink szerint a kormány július-augusztustól első lépcsőként 1500 köbméteres fogyasztás felett már csak a szociálisan rászorulóknak adott volna gázár-kiegészítést. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azonban a napokban már azt jelentette be, hogy az első lépcsőfok jövő év január elején lépne életbe, az átalakítás teljes időtartama pedig 2,5-3 évet vesz igénybe.
A fél év látszólagos késedelem okáról egymásnak ellent-mondó információkat hallani. Veres János ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, soha nem a Pénzügyminisztérium volt az előkészítés felelőse. Állítólag a liberális gazdasági tárca az SZDSZ-szel egyetértésben letett egy augusztusi bevezetést tartalmazó koncepciót az MSZP-frakció asztalára, amit azonban a szocialisták elvetettek. A feszültség oka állítólag az volt, hogy a nagycsaládosok támogatását ez a rendszer sem oldotta volna meg. Veres tegnap annyit mondott: oly sokrétű a szociális rászorultság megállapításának rendszere, hogy ezt még ki kell dolgozni. A munkát az újonnan alakuló szociális és munkaügyi minisztériumra bízzák.
Az idén 220 milliárdosra tervezett gázár-támogatási keret jó része ma már egyszerű költségvetési pénz, amibe annyit rak a kormány, amennyi a gázfogyasztás függvényében szükséges. Pedig a gázárak kiegészítésére létesült külön alapnak eredetileg a Magyarországon kitermelt gáz utáni befizetések szabtak határt. Ennek mértéke azonban évente csak 50-70 milliárd forint, amihez a Mol egyszeri befizetésként tavaly 60 milliárd forint pluszforrást adott. A maradékot a költségvetés állja. Úgy értesültünk: a gázár-kompenzációs kasszára nehezedő terhek a szociális tarifarendszer kidolgozásával nem feltétlenül csökkennének, csupán a gazdagabbaknak juttatott pénzek kerülnének át fokozatosan a szegényebbekhez. Számítások szerint a szocialisták ellenállása miatt idén a módosabbak mintegy 80 százalékos gázáremelést "úsztak meg". Az MSZP-nél úgy vélik, ez túlzott társadalmi feszültségeket okozott volna.