Júliusban már követi a pénz a betegeket
A rákgyógyítás rendszerének átszervezése után nemrég három központ is jelezte a szakmai kollégiumnak, hogy nincs miből fizetni az újabb kezeléseket. Miskolcon például nem tudják, hogy meddig képesek még állni a költségeket, a rákbetegek ugyanis nem abban az ütemben jelentkeznek, ahogy a pénz érkezik. A súlyos, olykor életveszélyes állapotú páciensek kezelését azonban elhalasztani nem lehet.
- Most egy időben érkezett tizenkét agydaganatos beteg, kezelésük havonta hat-nyolcmillió forintba kerül. A terápia költsége a kórház összfinanszírozásában benne van, ám más betegekre is gondolni kell - mondja Pollner Imre, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház miskolci központvezetője. A problémát leginkább az okozza, hogy ide került a megye valamennyi daganatos betege: Kazincbarcikáról, Sátoraljaújhelyről, Ózdról vagy Szikszóról, azaz minden olyan városból ide szállítják a pácienseket, ahol megszűnt az onkológiai ellátás.
- Negyven-negyvenöt százalékkal nőtt a betegforgalmunk - mondja Csiba Gábor főigazgató. - Csak a betegeket kaptuk meg, ám az előző kezelőhelyeken felszabadult kapacitásokat nem, tehát több embert gyógyítunk, mint ahány után pénzt kaphatunk. A kórházi gyógyszerkeretből - azaz más osztályokról - ezért havonta tizenötmillió forintot kell átcsoportosítanunk az onkológiára - tette hozzá. Már elkezdték a várólisták kialakítását, de egyelőre szerencsére egyetlen beteg kezelésére sem kellett nemet mondaniuk.
Az átalakítás eredeti célja az volt, hogy a daganatos betegeket csak ott kezeljék, ahol a szakmai kontroll, a háttér és a szakembergárda is adott a szakszerű ellátáshoz. Székely Tamás, az OEP főigazgató-helyettese a panaszokra reagálva arra emlékeztetett, hogy a biztosító három hónapos csúszással dolgozza föl az adatokat, ekkor fizet, így csak a május végi elszámolások után rajzolódik ki, hogy miként rendeződött át a betegforgalom. Várhatóan júliusban kerülnek át a kapacitások oda, ahol a betegeket ténylegesen kezelik.