Javaslatok az államreformra
Tegnap először ült össze az új kormány. Az első tíz percben a sajtó jelenlétében. A figyelmes szemlélő számára ennyi idő alatt is kirajzolódhattak az egyébként sem túl kétséges erőviszonyok: Gyurcsány Ferenc jobbján politikai helyettese, Kiss Péter, balján az új kancelláriaminiszter, Szilvásy György helyezkedett el.
"A második Gyurcsány-kabinet első ülésén a közjogi reformmal összefüggő kérdésekről lesz szó, a kormány ezenkívül javaslatot tesz kétharmados törvények módosítására, és több előterjesztést tárgyal a központi államigazgatás intézményeinek szervezeti átalakításáról" - mondta a kabinetülés nyilvános részében Gyurcsány Ferenc. A kétharmados többséget igénylő törvények közül változtatnának a választási, illetve a regionális önkormányzatok megalakulásához szükséges jogszabályon, a pártfinanszírozási törvényen, valamint módosítanák az országgyűlési és önkormányzati képviselőkkel kapcsolatos összeférhetetlenségi szabályokat.
A több mint három órán át tartó kabinetülés után Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára azt közölte, hogy az történt, amit terveztek: a kormány döntött az államreform és az önkormányzati igazgatás reformját érintő törvénymódosításokról, a változtatások többsége kétharmados törvényeket érint. "Az államreform megalapozását jelenti hat törvényjavaslat. A kabinet javaslata szerint az Országgyűlés létszáma 298-ra csökkenne, de a kormány nyitott arra, hogy az ellenzékkel történt egyeztetés keretében ennél is kevesebben határozza meg a létszámot" - mondta. A részletekkel kapcsolatosan Gál J. Zoltán úgy tájékoztatott: a választási rendszert német mintára alakítanák át. Az egyéni választókerületek számát 176-ról 149-re, a listás mandátumokét 210-ről 149-re csökkentenék. A választás egyfordulós lenne, de megmarad a kétszavazatos rendszer, az ötszázalékos küszöb, a közös jelöltek és a közös lista.
A kormány szigorítaná az országgyűlési és az európai parlamenti képviselők összeférhetetlenségi szabályait, és csökkenne az önkormányzati képviselők havi tiszteletdíja.
A kormány létrehozta az Államreform Bizottságot, július 1-jei hatállyal pedig megalakítja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget. Nincs meglepetés: az Államreform Bizottságot - egyelőre két évig - Draskovics Tibor vezeti kormánybiztosként, s ugyancsak két évre szól Bajnai Gordon megbízása, aki a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztosként fog dolgozni.
Bizonyos már az is, hogy az idén csak egyetlen alkalommal változik a gáz ára, tehát ebben az évben nem lesz még egyszer gázáremelés. Gál J. Zoltán azt mondta, hogy januártól bevezetik a szociális kompenzációt, valamint hosszú távú árkorrekciós tervet készítenek, és energiatakarékosságot ösztönző programot indítanak.
"A kormánynak tehát most három feladata van: biztosítani a gázellátás biztonságát, továbbá ösztönöznie kell az energiatakarékosságot, illetve át kell alakítania a gázárrendszert úgy, hogy a ciklus végéig fokozatosan közelítsük a magyar árakat a világpiaci árakhoz, ugyanakkor a szociálisan rászorulókat támogassuk" - mondta Gál J. Zoltán.