A "húsgyalut" más is pótolhatja
A Ferihegyi gyorsforgalmi úton február 25-én egy Szerbia és Montenegró-i emeletes turistabusz az út felett elhelyezett magasságkorlátozó szerkezetnek ütközött. A baleset következtében egy ember életét vesztette, ketten életveszélyes sérülést szenvedtek.
Kővári Béla budapesti ügyvéd feljelentést tett az ügyben a Fővárosi Főügyészségen. Tudósítónknak elmondta: a fix magasságkorlátozó személyi sérülésekkel és vagyoni kárral járó balesetek forrása lehet. Véleménye szerint a magasságkorlátozó szerkezet elhelyezése jogi szempontból közlekedési útvonalon történő akadály létesítésének minősül. A magasságkorlátozásnak ez a formája a balesetek megelőzését nem segíti, ellenkezőleg - mint a ferihegyi baleset példája is bizonyítja -, súlyos baleseteket okozhat.
A sofőrök által "húsgyaluként" emlegetett szerkezet helyett más, hatékony és balesetet nem okozó megoldások léteznek - hívta fel a figyelmet az ügyvéd. Mindenekelőtt a szenzoros (lámpákkal kombinált) magasságkapu - amely egyébként magyar találmány - nyugat-európai alkalmazását említette.
Az ügyvéd úgy véli: semmi nem indokolja a fix szerkezetek elhelyezését, s a meglévőket azonnal el kellene távolítani, mert nemcsak veszélyesek, de felszerelésük jogszerűtlen is. A Szerbia és Montenegró-i busz ügyében ezért halált okozó, a közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény alapos gyanújával ismeretlen tettes ellen tette a feljelentést, amelyet a Fővárosi Főügyészség elbírálás végett átküldött a VI-VII. kerületi ügyészségre. Az ügyben még nincs döntés.