"A száműzetésért nincs bocsánat"

Az olasz államfő kérjen bocsánatot az 1956-os forradalommal kapcsolatos kijelentéséért - állítja Stefania Craxi. A néhai szocialista miniszterelnök, Bettino Craxi lánya ma apja egykori "jó barátja", Silvio Berlusconi jobbközép pártjának parlamenti képviselője.

Olaszországban Craxi vezetéknévvel is lehet politizálni. Ahogyan a Duce, azaz Benito Mussolini unokájaként is a közvélemény különösebb felháborodása nélkül. Itália a gyors feledés és a köpönyegforgatás hazája, ezt maguk az olaszok vallják, és főleg olyan ország, ahol a bírósági ítéletek - elsősorban, ha a Tiszta Kezek időszakáról van szó - soha senkin nem ejtenek lemoshatatlan szégyenfoltot. Több mint tíz év elteltével a milánói ügyészség korrupció ellenes hadjáratát azzal a tömör mondattal foglalják össze, hogy "úgyis mindenki nyakig benne volt". A néhai szocialista kormányfő, Bettino Craxi a börtön helyett legalább az örökös menekülést vállalta, nem úgy, mint egykori párttársai, akik új színekben ma is politizálnak.

Itáliában az apák bűnei nem terhelik fiaikat. - Csak az unokákat: a fiamat azzal csúfolták az iskolában, hogy a nagyapja rács mögé kerül - mondta a Népszabadságnak az első olasz köztársaság összeomlását családi tragédiaként átélt Stefania Craxi. Az 1960-ban született, a televíziós karriert politikára felcserélő asszony szemében a papa áldozat. Méghozzá a Giorgio Napolitano nevével fémjelzett olasz kommunista párté, miután szerinte a PCI volt a Tiszta Kezek politikai motorja. - A berlini fal leomlásának másnapján a PCI egyetlen kiútja a szocialista vetélytársak kiirtása volt. Silvio Berlusconinak van igaza, amikor azt állítja, a bíróságokat megszállták a kommunisták - magyarázza a korrupció által elsodort szocialisták bukását, a Craxi és pártja elleni bírósági ítéleteket. A politikusnő nem bocsát meg az apját Hammametbe "száműzőknek", mivel a megbocsátás a hívők dolga, ő pedig nem vallásos.

A 2006 májusában létrehozott alapítvány, a Fondazione Craxi elnöki posztját betöltő Stefania osztja az olaszok kétségeit, melyek szerint nem az ő politikai szerepvállalása lóg ki a sorból, hanem öccséé. Bobo Craxi ugyanis a mai baloldalon feltűnt Új Szocialista Párthoz csatlakozott. A két testvér a sajtón keresztül vív kisebb háborút egymással. Abban viszont egyetértenek, hogy a 2006 januárjában Hammametben elhunyt Craxi sírja örökre Tunéziában marad, "az a föld szabadabb, mint Olaszország".

Ami 1956-ot illeti, s mivel Craxi lánya szerint "az olaszok mind gyáva nyulak", egyedüliként hangoztatja, hogy a nemrég államfővé választott Napolitanónak bocsánatot kell kérnie ötven évvel ezelőtti szavaiért, amikor is szükségesnek nevezte Magyarország szovjet megszállását. - Napolitanónak még rá kell döbbennie múltbéli tévedésére. Apám ott volt a Hősök terén 1989 júniusában Nagy Imre újratemetésén! Engem hívjanak meg az 1956-os évfordulóra, méltóbb leszek Napolitanónál - jelentette ki Craxi lánya.

Stefania Craxi
Stefania Craxi
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.