Energiaár: cél a nemzetközi szint
Augusztus 1-jétől 30 százalékkal emelkedik a gáz, 10-14 százalékkal pedig a villany lakossági ára - jelentette be az érdekegyeztető tanács szombati ülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A döntést az állami büdzsé korrekciójának szükségességével indokolta, bár az energiaárak emelése legfeljebb néhány milliárd forintos adóbevétel-növekedést eredményez. A gáz és az áram árának növelése sokkal inkább az energiaellátásban részt vevő, főként magánkézben lévő cégek régóta hangoztatott követeléseinek felel meg. A gázár-kompenzációs alap forrásainak csökkenése miatt a pénzügyminiszter feladata a módosabbak gázártámogatását megszüntető rendszer kidolgozása, ám erről egyelőre nincs információ, az energiaárak augusztusi emelését követően a módosabbak gázár-kiegészítése továbbra is terhelni fogja az államkasszát.
Kóka János gazdasági minisztertől szombaton megtudtuk: a mostani számokba beleértendő a gáz 15 százalékos kedvezményes áfakulcsának 20 százalékra emelése is, ami szeptember elsejétől lépne érvénybe. Ezzel együtt számolva a lakosság körében évi 3000 köbméteres gázfogyasztásig az áremelkedés átlagosan 30 százalékot érhet el úgy, hogy 1500 köbméterig az emelés mértéke ennél kisebb lesz. - Ezzel - állította a miniszter - a háztartások 87 százalékát megvédték az ennél jóval nagyobb mértékű nemzetközi olajáremelés hatásaitól. Háromezer köbméter fogyasztás fölött a gáz árának emelkedése 40 százalék körül várható.
Úgy tudjuk, az ipari felhasználók tarifáinak átlagos emelése 20 százalék alatt lesz. Ez radikális változást jelent a kormányzat filozófiájában, amely az elmúlt években az ipar tarifáit jóval magasabb mértékben emelte a lakosságénál, a nagyvállalati lobbisták komoly berzenkedése mellett. Arról egyelőre nincs információ, hogy a lakossági célú hőszolgáltatást végző ipari felhasználóknak, illetve a közintézményeknek lesz-e kedvezőbb ár. Eddig ez a kör jóval alacsonyabb gázárat fizetett, mint a profitelvű cégek.
Minden korábbi előrejelzéstől eltér, hogy augusztus elsejétől minden valószínűség szerint mégsem vezetik be a szociálisan rászorulók gáztarifáját. Ez már csak azért is furcsa, mert Veres János korábban ez év közepére ígérte az állítólag az EU által is követelt változtatást, és információnk szerint a lehetőséggel az előkészítés során is komolyan számot vetettek. A kormányfő vasárnapi szavai szerint azonban a pénzügyminiszter a szociális tarifarendszert csak az őszre készíti el. A Pénzügyminisztérium képviselőivel erről nem sikerült beszélnünk, azokat a híreket azonban határozottan cáfolták a tárcánál, hogy Veres szombaton, egy elemzőknek tartott tájékoztatón novemberre további 30, januárra pedig újabb 15 százalékos gázáremelést helyezett volna kilátásba. Egy szakértő szerint a mostani kormánylépés oka az is, hogy egyszerűen nincs annyi pénz a gázár-kompenzációs alapban, amennyiből egy szociális alapú ártámogatást fedezni lehetne. Ennek ellentmondani látszik, hogy a szociális tarifa bevezetésével éppenséggel csökkennének az alap terhei, hiszen az átalakítással elvennék a módosabbak támogatását. Noha egy forrásunk még tegnap sem vetette el teljesen a szociális tarifa mostani bevezetésének lehetőségét, a jelenlegi tarifarendszer által leginkább sújtott nagycsaládosok már vasárnap tiltakoztak.
A miniszterelnök vasárnapi szavai szerint az elkövetkező két és fél-három évben fokozatosan hozzáigazítják a lakossági gázárakat a nemzetközi szinthez. Korábbi információnk szerint a kormány első lépésben az évi 1500 köbméteres fogyasztás felett csak a szociálisan rászorulóknak biztosítana árkedvezményt, amit a meglévő rászorultsági elvek alapján állapítanának meg. Azt azonban egyelőre senki nem emlegeti, hogy 2007. januártól (de legkésőbb júliustól) a piac teljes felszabadítása várható, ami elvileg azonnal lehetővé tenné a világpiaci árak érvényesítését, az pedig, hogy ezt a kormány hogyan akadályozná meg, nem ismert.
Gyurcsány szombati bejelentése alátámasztotta korábbi értesülésünket, miszerint a gázzal együtt 10 százalék körüli áramáremelés is várható. Szavai szerint ez 10 és 14 százalék között alakul majd. Úgy tudjuk, a lakosságra inkább a 14, az iparra pedig a 10 százalékos emelés vonatkozhat. Azaz a kabinetnél meghallgatásra találtak az ipari áramot drágállók is. Az áramnál nincs a gázhoz hasonló tömbtarifarendszer, a szociális árkompenzáció eshetősége pedig fel sem merült.
Korábbi értesülésünk, illetve a szabályok alapján egyébként a gázáremelést július elsejével kellet volna életbe léptetni. Az egyhavi haladékot a fogyasztók minden bizonnyal a kormányalakításnak köszönhetik.