Tengeri Szellő helyett Kozák Sztyeppe
A júliusra tervezett ukrán- amerikai tengeri hadgyakorlat elleni tiltakozás keltette ellenszélben a Tengeri Szellő időpontját meghatározatlan időre elhalasztották.
A kétszáz fős csoport fele már tegnap elutazott, a többiek ma hagyják el a 47 milliós országot. A döntően oroszok lakta félszigeten a tiltakozások május végén kezdődtek, amikor az Advantage amerikai hadihajó fegyvereket és építési anyagokat tartalmazó rakományával kikötött Feodoszijában. Bár a hadgyakorlatot 1997 óta évente megtartották, a tiltakozók élére álló Natalia Vitrenko vezette, parlamenten kívüli Ukrán Haladó Szocialista Párt véleménye szerint Washington ezúttal egy állandó amerikai katonai bázis felállítását készítette volna elő az Ukrajnához tartozó autonóm köztársaságban, amely a hónap elején NATO-mentes övezetté nyilvánította magát.
A hadgyakorlat vitorlájából az fogta ki végleg a szelet, hogy az ukrán parlament a hét közepén a hozzájárulás megadása helyett viharos gyorsasággal szerdára halasztotta a Tengeri Szellő engedélyezéséről történő szavazást. Kétséges azonban, hogy akkor döntés születik, hiszen Kijevben képlékenyek az erőviszonyok a harmadik hónapja eredménytelenül folyó kormányalakításról szóló tárgyalások miatt. NATO-tagságot ugyan politikai céljaként tűzte ki Julia Timosenko Blokkja és az államfő vezette Mi Ukrajnánk is, a két párt szavazata azonban nem elég, ráadásul az egykor szövetséges exkormányfő és Viktor Juscsenko pártjai másban már nem is értenek egyet. A harmadik narancsos erő, a Szocialista Párt pedig nem támogatja az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozást. A hét végén az ideiglenes kormányfőt adó NU végleg kiszállt a meddő kormánykoalíciós egyeztetésekből. A döntés azt jelenti, hogy a parlamenti választásokon a szavazatok egyharmadát begyűjtő Régiók Pártjával a következő tíz napban az NU megállapodhat a kormányalakításról. A Viktor Janukovics vezette PR jelenleg inkább NATO-ellenes, bár az orosz kisebbség támogatását élvező párt korábban hozzájárult ahhoz, hogy az amerikaiak szövetségeseként Kijev katonákat vezényeljen Irakba.
Így elképzelhető, hogy a Tengeri Szellő mégis feltámadhat. Egyelőre azonban a tengeri hadgyakorlat mellett későbbre halasztották azt a júniusra tervezett ukrán-brit légi hadgyakorlatot, amelyet szintén a Krím félszigeten tartottak volna. Kijev ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy az őszi ukrán-brit-lengyel részvétellel tervezett "Kozák Sztyeppe" nevű hadgyakorlatot mindenképp megtartják.