Budapesti nyilatkozat 1956 évfordulójára
A fél évszázada kitört forradalom emlékére szerveződő októberi ünnepségre a világ hatvankilenc vezető politikusa számára küldtek már meghívót. Budapestre várják az egykor a menekülteket tömegesen befogadó államok vezetőit, továbbá az ENSZ főtitkárát, a Nemzetközi Vöröskereszt elnökét és az ENSZ menekültügyi főbiztosát. Informálisan már több ország jelezte, hogy állam- vagy kormányfői szinten képviselteti magát Budapesten. Az emlékbizottságtól kapott tájékoztatás szerint a Külügyminisztérium szervezésében 110 külföldi helyszínen lesznek rendezvények az évforduló tiszteletére. Összeállt a minden külföldi helyszínre eljutó vándorkiállítás anyaga is.
A tervek szerint a vendégek október 22-én este ünnepi koncerten vesznek részt a Művészetek Palotájában. Másnap az ünnepélyes zászlófelvonás után, katonai tiszteletadás, díszsortűz és látványos műsor kíséri a Felvonulási téren felépített emlékmű avatását.
Az 50 évvel ezelőtt ledöntött Sztálin-szobor helyére épülő emlékmű alapozása megkezdődött. A munkagépek már mélyen járnak, de egy nehezen bontható tömör vasbeton alapzaton túl, ami Sztálin szobrát volt hivatott tartani, eddig nem találtak semmi rendhagyót. Az új emlékmű egyes darabjainak a gyártása is tart. Dunaújvárosban elkészült az acél alapanyag, amelynek oszlopokká formálása a héten kezdődik meg. A monumentum mellett a jelentősebb '56-os szervezetekkel kötött megállapodás értelmében ott fog állni a forradalom jelképe, a közepén lyukas nemzeti lobogó is.
A Parlamentben fogadást, majd emlékkonferenciát tartanak. Ekkor fogadhatják el azt a dokumentumot, amely Budapesti nyilatkozat néven a szabadság és a demokrácia tiszteletére hívja fel a világ figyelmét.
Az emlékbizottság titkára, Szajda Szilárd kérdésünkre elmondta, a hivatalos rendezvények mellett országszerte megemlékezéseket tartanak. (386 helyi közösség, település jutott támogatáshoz, hogy ünnepségeket, rendezvényeket szervezhessenek.) A forradalom legendás budapesti helyszínein látványos rendezvények keretében minden érdeklődő megismerheti az ottani történéseket.
Hosszú a kulturális és a tudományos pályázatokon támogatást nyert, s így megvalósuló tervek sora. A pályázatokról szakmai zsűrik döntöttek, és az '56-os szervezetekkel kötött megállapodás értelmében minden zsűriben volt '56-os delegált. A szépirodalmi művek kiadására kiírt pályázaton 44 könyv kapott támogatást. Ezek közül talán a legszebb a 102 éves festőművész, Lossonczy Tamás '56-os témájú grafikáit tartalmazó kötet lesz, a legérdekesebb pedig talán Bob Dent itt élő angol író Budapest 1956 című történelmi útikönyve, amely angolul és magyarul vezeti végig az érdeklődőt a legendás helyszíneken. Negyvennégy képző- és fotóművészeti kiállítás megrendezését támogatták pályázatok révén országszerte.
Huszonhat tudományos konferenciát tartanak az idén a Glatz Ferenc vezette MTA Történettudományi Bizottsága és az emlékbizottság közös pályázatának köszönhetően, amely eddig 20 magyar történettudományi mű megjelenését támogatta. (A pályázat még nem zárult le.)
A költségvetési megszorítások sem érintik a neves nemzeti évforduló megünneplését. Így megépülhet egy kifejezetten az '56-osok által kiválasztott mű is Budapesten, és erre a kormány további 150 millió forintot biztosít. Hamarosan e szobor építése is megkezdődik a forradalom bölcsőjénél, a Műegyetemnél. Nemrég ugyancsak eleget tett az emlékbizottság és a kormányzat a Pofosz kérésének, hogy minden budapesti temetőben létesüljön emlékfal a harcokban elesettek és az adott temetőben nyugvó hősök emlékére.
l Szeptember 28-29-én magyarországi nagykövetségek rendeznek konferenciát "1956 és Magyarország: a szemtanúk emlékezete" címmel. Az Olasz Intézetben megtartandó esemény megnyitóját Sólyom László köztársasági elnök mondja majd. Itt mutatják be azt a mintegy száz, eddig még sehol sem publikált fényképet, ami a magyar menekültekről készült. Eddig az anyagot Genfben őrizték, a Menekültügyi Főbiztosság archívumában.