Osztrák tiltakozás a paksi erőmű ellen
Az osztrák Greenpeace a burgenlandi Mattersburgban (Nagymarton) rendezett nyilvános közmeghallgatás alkalmával nemcsak a paksi atomreaktor elleni kifogásokat sorolta fel, hanem javaslatokat is tett a nukleáris energia kiváltására. Az ausztriai atomellenes lobbi június végéig várja a lakossági állásfoglalásokat, abban a reményben, hogy sikerül megakadályozni a paksi erőmű üzemeltetési határidejének meghosszabbítását. A Global 2000 "Minden kritikus szó számít" megjegyzéssel várja a bejegyzéseket honlapján, amelyen a témában kevésbé jártasak pontos felvilágosítást kaphatnak az Ausztriát fenyegető veszélyről. A kifogások között első helyen szerepel, hogy a szovjet típusú reaktor, alig 300 kilométerre az osztrák határtól, nem felel meg a nemzetközi környezetvédelmi normáknak. Ennek tudható be a 2003. április 10-i baleset, amelynek következményeiről még ma sincs pontos kép - olvasható a honlapon.
A Greenpeace szakértői megoldásként a magyarországi hőforrások és a szélenergia-termelés jobb kihasználását javasolják, megjegyezve, hogy érthetetlen, miért olyan kevés szélkerék látható magyar területen, amikor pedig ez az új energiatermelési módszer Ausztriában egyre jobban terjed. Az atomellenes lobbi igyekszik rávenni az osztrák környezetvédelmi minisztert, hogy gyakoroljon nyomást a magyar illetékesekre a paksi továbbüzemelési engedély megtagadása érdekében. A bécsi önkormányzat környezetvédelmi biztosa a miniszter figyelmét arra is felhívja, hogy a paksi atomhulladék elhelyezése nem biztosított, s az üzemeltető nem veszi komolyan az esetleges terrortámadás vagy egy repülőgép-szerencsétlenség következtében előálló veszélyhelyzetet sem. Másrészt a Greenpeace szakértői úgy vélik, Josef Pröll illetékes miniszter csak akkor érvelhetne meggyőzően, ha Ausztria egyáltalán nem használna nukleáris erőműben termelt áramot. Bár Ausztria maga - nem utolsósorban az atomellenes lobbinak köszönhetően - nem rendelkezik saját nukleáris erőművel, az import révén a teljes osztrák áramfogyasztás 16 százaléka atomreaktorból származik.
Az ausztriai atomellenes lobbi, amelynek nem utolsósorban a balesetekkel és azok tragikus következményeivel fenyegető kampányai révén az országhatáron belül nagy a támogatottsága, rendszeresen felemeli szavát a szomszédos országokbeli, viszonylag közel lévő nukleáris létesítmények ellen. A tiltakozásnak az ausztriai békés atomtermelés megakadályozásán kívül sok eredménye eddig nem volt, még akkor sem, ha némelyik megmozdulást - a kétoldalú kapcsolatok feszültségét is vállalva -a kormány is támogatta. Sem a mohi, sem a temelini erőmű leállítását, illetve üzembe helyezésének megakadályozását nem sikerült elérni, s az osztrák atomenergia-ellenes politika az Európai Unión belül sem talál sok támogatóra.
A Paks elleni osztrák tiltakozás - EU-tagországokról lévén szó - egyenértékű a magyarországival, mivel határon átnyúló kihatású létesítményről van szó.