Megszüntetnék az etnobizniszt
Az elmúlt évben megváltoztak a kisebbségi önkormányzati választás szabályai. 1994-től, a kisebbségi törvény első alkalmazásától kezdve bárki szavazhatott a kisebbségi önkormányzatok tagjaira, aki a magyar választói névjegyzékben szerepelt, függetlenül attól, hogy volt-e valaha is bármilyen személyes kötődése az adott kisebbséghez. A kisebbségi önkormányzatok működésére jelentős összegeket költ az állam. Egy öt főből álló települési kisebbségi önkormányzat kötelező támogatásként évente mintegy 700 ezer forintot kap, amit a település önkormányzata kiegészíthet. Áttekinthetetlen, hogy az állam és az önkormányzatok mennyit költenek kisebbségi célokra, de bizonyos, hogy több milliárdot évente. Nemegyszer volt szó a nyilvánosságban is arról, hogy némelyek visszaéltek a lehetőséggel, és a kisebbségi képviseleti támogatásból úgymond "etnobizniszt" csináltak - megszervezték saját megválasztásukat, és tisztes összegeket költhettek magukra.
Az új szabályozás megpróbál javítani e helyzeten, de megoldásaiban sok a kérdőjel. A törvény 2005-ös módosítása szerint csak az választhat és lehet választható a kisebbségi önkormányzati választáson, aki június 1. és július 15. között felveteti magát a kisebbségi választói névjegyzékbe. Ezt településenként a jegyzői irodához levélben vagy személyesen eljuttatott nyilatkozatban tehetik meg az állampolgárok. A nyilatkozathoz szükséges űrlapot és tájékoztatót május végéig valamennyi jogosult megkapta. A névjegyzékbe felvetteknek ismerniük kell az adott kisebbség nyelvét és kultúráját. Ezt azonban gyakorlatilag nem ellenőrzik. Ha az adott kisebbségi közösség nem fogadja el valakinek a nyilatkozatát, akkor az érintett bírósághoz fordulhat.
A bizonytalanságot tükröző beadványok miatt soron kívül válaszol a kisebbségi önkormányzati választással kapcsolatos kérdésekre a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatala.