Eddig 5800 áldozatot követelt az indonéziai földrengés
Az indonéz szociális ügyek minisztériumának szerdai közlése szerint a Jáva szigetén szombaton pusztító természeti katasztrófában a legfrissebb adatok szerint 5846-an vesztették életüket. A legszörnyűbb csapást a Yogyakartától délre fekvő területek szenvedték el. A földrengésben több ezer épület dőlt romba, a hajléktalanná váltak számát 200 ezerre becsülik.
Az indonéz hadsereg helikoptereit is bevetették
A haditengerészet és a légierő helikopterei Jáva szigetének olyan részeire indultak, amelynek egyes elszigetelt falvaihoz Bantul és Gunung Kidul körzetében a katasztrófa óta eltelt négy napban még nem jutottak el sem mentőegységek, sem segélyszállítmányok. Első útjukról olyan súlyos sebesülteket szállítottak el, akiket a yogyakartai egyetem által felállított tábori kórházban operálnak meg.
A földrengés sújtotta területeken dolgozó humanitárius szervezeteknek egyik legfontosabb teendője az ivóvíz biztosítása a lakosságnak - jelentette ki az ENSZ gyermekalapjának (UNICEF) szóvivője. John Budd szerint a ivóvízellátás azért is sürgős, mert az emberek legyengültek a sebesülésektől, a lelki traumáktól, és ezáltal érzékenyebbek lettek a betegségekre. Az UNICEF eddig 45 vizes tartálykocsit indított a térségbe.
Közben továbbra is nagy mennyiségű lávát és izzó hamut lövell ki a szombati földrengés epicentrumától 70 kilométerre fekvő Merapi vulkán. A yogyakartai vulkanológiai ügynökség szerint szerdán a tűzhányóból mintegy 700 méter magasan emelkedett ki a füstfelhő. A 2900 méter magas Merapi az elmúlt hetekben nyugtalanító aktivitást mutatott, majd viszonylag lecsillapodott, de a Richter-skála szerinti 6,3-as erősségű földrengés láthatóan újra "felébresztette".
(MTI)