A HÖOK nem támaogatja a tandíjak bevezetését
A hallgatói szervezet álláspontja szerint az európai felsőoktatás eszmei alapjaitól, hagyományaitól és történetétől idegen az állami finanszírozású képzések költségei egészének vagy egy részének a képzés ideje alatt vagy azt követően a hallgatókra hárítása - közölte a HÖOK.
Ekler Gergely, a HÖOK elnöke elmondta: múlt héten levélben kérték az oktatási minisztert, hogy adjon hivatalos tájékoztatást a tandíj bármilyen formájára, illetve az utólagos képzési hozzájárulásra vonatkozó minisztériumi szándékokról. Megkeresésükre eddig Magyar Bálinttól semmilyen válasz nem érkezett - közölte a hallgatói érdekvédő. A HÖOK a magyar társadalom és gazdaság jelenlegi állapotának figyelembe vételével különösen veszélyesnek tartja a fentiek bármilyen formájának bevezetését, mivel az véleményük szerint erősen veszélyeztetné a felsőoktatás széles körű elérhetőségét.
A szervezet nyitott minden olyan kezdeményezésre, amely ésszerűbbé, hatékonyabbá teheti a felsőoktatás finanszírozásának rendszerét, és érdekelt az oktatás színvonalának, a diploma értékének növelésében. A HÖOK - mint a magyarországi felsőoktatási hallgatók törvényben nevesített országos érdekképviseleti szerve - hitet tesz a Bolognai Folyamat irányadó dokumentumaiban, különösképpen a Berlini Nyilatkozatban megfogalmazott elv mellett, mely szerint a felsőoktatás közjó és közfelelősség - áll a közleményben.
Pártoktól független hallgatói képviseletet szorgalmaznak
"A HÖOK szerint egyedül a rendszerváltás utáni magyar demokráciával egyidős, választási és képviseleti rendszerében, illetve döntéshozatalában is politikailag független, a felsőoktatási intézményi autonómiába ágyazódó, az összes hallgatót pártállástól függetlenül felölelő, önkormányzati alapon szerveződő hallgatói képviseleti rendszer szolgálja valóban a magyar felsőoktatás, a magyar hallgatóság ügyét" - áll a hallgatói szervezet kommünikéjében.
A HÖOK úgy véli, a magyar felsőoktatás mindenkori kérdéseire, gondjaira nem politikai, hanem szakmai alapon kell válaszokat, megoldásokat keresni. A felsőoktatási hallgatókat nem szabad megosztani politikai és világnézeti meggyőződésük alapján, ellenben arra kell törekedni, hogy ismerjék fel hallgatói létükből, fiatal értelmiségi voltukból fakadó közös értékeiket és felelősségüket - írta a szervezet állásfoglalásában.
A HÖOK ezúton felhívja a magyar felsőoktatási hallgatókat, az oktatási kormányzat döntéshozóit, illetve a politikai pártokat, hogy a jövőben is tegyenek meg mindent ennek, a magyar társadalom egésze szempontjából is kiemelkedő jelentőségű, példaértékű érdekképviseleti rendszernek pártpolitika-mentességéért.
(MTI)