Eddig öt és fél ezren vesztek oda az indonéz földrengésben
A Richter-skála szerint 6,3 fokozatú földmozgás helyi idő szerint szombat reggel következett be a sűrűn lakott szigeten. Epicentruma a turisták által kedvelt egykori királyi várostól, Yogyakartától mintegy 30 kilométerre délre, a tengerfenék alatt volt. A földrengés következtében több ezer épület romba dőlt, a sérültek számát 20 ezerre becsülik.
A külföldi segélyszállítmányok kedden tovább áramlottak a katasztrófa sújtotta térségbe. Az indonéz kormány vasárnap kért segítséget a nemzetközi közösségtől a természeti csapás okozta súlyos károk enyhítéséhez, a lakosság ellátásához.
Megkezdte munkáját a Baptista Szeretetszolgálat orvoscsoportja
Hetven, könnyebben sérült beteget látott el kedd délelőtt a magyar Baptista Szeretetszolgálatnak a Jáva szigeti, földrengés sújtotta Yogyakarta környékén tartózkodó segélycsoportja - jelentette a helyszínről telefonon Kovács Ildikó, a csoport vezetője. Mint elmondta, a szeretetszolgálatnak a helyszínre küldött második csoportja, mely hétfőn érkezett Yogyakartába, még aznap megbeszélést tartott a már korábban odaérkezett első csoporttal és a helyi vezetővel. Megtárgyalták, hogy milyen a helyzet a térségben, és hol van szükség segítségre. Megállapodtak, hogy három csoportra oszlanak, az egyik csatlakozik a sebészekhez, és a helyi kórházban a műtéteknél segít, a két másik csoport pedig, amelynek orvos vezetője van, és mentőtisztek, mentőápolók is vannak benne, a lakosság ellátását végzi a területen.
Yogyakarta környéke régiókra osztott - mondta el Kovács Ildikó, az egyik falusi központból nyilatkozva -, a földrengés a falusi környezetben pusztított a leginkább, nagyon sok településre még semmilyen orvosi segítség nem jutott el. A magyar csoport romba dőlt házak között, bambuszoszlopokra felállított ponyvasátorban rendel. Az interjú időpontjában, helyi idő szerint déltájban éppen ebédet osztottak, délután folytatódik a rendelés.
A csoport délelőtt 70 beteget látott el, jórészt zúzott sérüléseket szerzett könnyebb sérülteket, akiknek az újrakötözése, ellátása, általános vizsgálata fontos, hogy el lehessen dönteni, szükség van-e további kezelésükre vagy sem. A helyi hatóságok ideiglenes kórházat állítottak fel, a magyaroknak van egy mentőautójuk, ha bárkit kórházba kell küldeni, ennek nincs akadálya. A kórházban dolgozó magyar sebészek szerint - mondta el Kovács Ildikó - nagy a torlódás, több a súlyos sérült, mint amennyit a műtők és sebészek el tudnak látni. A magyar csoportnak két mozgó klinikája van, a munkatársak két terepjáróval jutnak ki a helyszínre, viszik a szükséges gyógyszereket, kötszereket. A műszaki háttér, a szakmai ellátottság, szervezettség megfelelő - emelte ki Kovács Ildikó.
A helybeliek nagyon örülnek a magyar orvosi segélycsoportnak, mert más nem nagyon foglalkozik velük, bár érkeznek segélyek, és mozgó konyhát is működtetnek számukra, de orvosi-egészségügyi ellátást csak a magyar csoporttól kapnak. Amerre csak járnak, és akikkel találkoznak, mindenki hálás nekik, az emberek odamennek hozzájuk, és akár egy palack vízzel is segítik munkájukat. A körülmények a magyar csoport számára is embert próbálók, de a helybeli lakosság szeretete erőt ad ennek elviseléséhez.
Kovács Ildikó elmondta még, hogy az éjszakát elővigyázatosságból mindenki a házak előtt tölti. Yogyakarta, Jáva kulturális fővárosa elég szomorú látványt nyújt. A környékbeli lakosság főként az idegenforgalomból él, ezért a pusztítás lelkileg is erősen megviselte őket, bár szerencsére a híres Borobudur buddhista templomegyüttesben a földrengés nem okozott károkat, csak a körülötte lévő házak dőltek össze, úgyhogy a turisták remélhetőleg továbbra is látogatni fogják a műemléket - mondta el Kovács Ildikó.
Földrengés volt kedd hajnalban a legkeletibb indonéz tartományban is
Mérsékelt földrengés rázta meg kedden hajnalban, közép-európai idő szerint fél hatkor Indonézia legkeletibb tartományát, Papuát - jelentette az amerikai geológiai intézet. A Richter-skála szerint 5,6 fokos földmozgás pánikot váltott ki a lakosság körében, de nem okozott károkat - közölték helyi illetékesek. Az újabb elemi csapás három nappal követte a Jáva szigeti, szombati pusztító földrengést, melynek legfrissebb jelentések szerint több mint 5400 halálos áldozata volt.
A kedd hajnali földrengés epicentruma Papua tartomány fővárosától, Jayapurától 147 kilométerre délre volt. A rengéseket erősen érezni lehetett az epicentrumtól 78 kilométerre nyugatra fekvő, hegyvidéki Jayawijaya körzetben fekvő Wamenában - közölte Simon Rumi, a jayapurai meteorológiai és geofizikai ügynökség illetékese. Hozzáfűzte, hogy esetleges károkról, sebesülésekről nincs értesülése.
Ugyancsak érezték a rengéseket Jayapurában, Tanah Merahban és Meraukéban, a sziget déli partvidékén - közölte az illetékes. Jayapura 3800 kilométerre északkeletre fekszik Jakartától, és 3300 kilométernyire Bantultól, attól az övezettől, amelyet a legsúlyosabban érintett a súlyos következményekkel járó szombati földrengés.
Susilo Bambang Yudhoyono elnök, aki már szombaton, néhány órával az elemi csapás után megtekintette a földrengés helyszínét, hétfőn annak a véleményének adott hangot, hogy a segélyek szétosztásában nincs megfelelő koordináció, s arra sürgette a kormányzati illetékeseket, hogy "legyenek serényebbek". Az államfő tevékenységét minden bizonnyal árgus szemekkel figyelik hazájában, tekintve, hogy Jáva szigetén él Indonézia 220 milliós lakosságának csaknem a fele, beleértve a politikai elit nagy részét.
Tetézi a bajt a földrengés övezetéhez közel eső, hetek óta nyugtalan Merapi tűzhányó, amely mind nagyobb mennyiségű hamufelhőt és törmeléket lövell ki magából. A vulkánt figyelő egyik tudós szerint a megnövekedett aktivitás összefüggésben áll a hét végi földrengéssel, bár más szakértők nem osztják ezt a véleményt.
(MTI)