Csörgedező segély a túlélőknek

Megérkeztek az első segélyszállítmányok az indonéziai Jáva szigetére, ahol a Richter-skála szerinti 6,3-es erősségű hétvégi földrengés következtében több mint ötezer ember vesztette életét. Az ENSZ humanitárius ügyekért felelős illetékese azt közölte: a világszervezet 72 órán belül három, egyenként százágyas tábori kórházat, gyógyászati segédeszközöket, sátrakat és generátorokat szállít a természeti katasztrófa sújtotta térségbe – írta a Reuters.

A halottak többsége gyermek és idős ember, akik képtelenek voltak kiszabadulni a kártyavárként rájuk omló épületekből. Indonéz kormányzati források szerint több, mint húszezer sérült lehet, s legalább 35 ezer épület omlott össze a szombati földmozgás következtében. A fedél nélkül maradtak számát a nemzetközi segélyszervezetek 130 és 200 ezer közé teszik – jelentette az MTI.


Juszuf Kalla indonéz alelnök tegnap közölte, hogy minden túlélő 21 dollárnak megfelelő helyi rúpiát kap, a családoknak pedig 12 kiló rizst osztanak szét. A túlélők a sziget Bantul nevű, a földrengés által erősen sújtott térségében ugyanakkor arra panaszkodtak, hogy nagyon nehezen jutnak élelmiszerhez. Egy bantuli falu elöljárója azt a lehetetlen kérdést tette fel: hogyan osszon szét a kormánytól kapott 40 kiló rizst 1200 éhező ember között. A jogjakartai kormányzóság illetékesei is az eddiginél jóval nagyobb segítséget sürgettek.

Eddig száz sátrat juttattak el hozzájuk, de legalább ötezerre volna szükség.
A földrengést túlélő helyiek a romok között nemcsak családtagok, rokonok, hanem élelmiszer után is kutatnak. Sátrak híján pedig a házmaradványokból kikotort építőanyagokból próbálnak ideiglenes menedéket felhúzni. Közegészségügyi illetékesek szerint sürgető lenne, hogy minél előbb elszállíthassák a holttesteket – így megakadályozva egy járvány elterjedését. A jakartai kormány azt ígérte, hogy több mint 110 millió dollárral fogja segíteni az újjáépítést, amit egy éven belül meg akarnak valósítani.

Magyar sebészek a természeti katasztrófa helyszínén

– Él a sziget, egyre inkább helyreáll az infrastruktúra, a helyi egészségügyi szolgálat elég gyorsan reagált a földrengésre – mondta lapunknak telefononPavelcze László, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat mentési igazgatója, a helyszínre küldött (a mától tizennégy főre kiegészülő) egészségügyi csoportjának a vezetője. Az éjszaka folyamán a Budapestről érkezett csapat tagjai csatlakoztak a baptisták Nias szigetéről átvezényelt sebészeihez. – Az orvosok az Országos Mentőszolgálat munkatársai, így a sürgősségi ellátásban természetesen nagy tapasztalatuk van – tájékoztatott Pavelcze, akinek leírása szerint Jogjakarta egyik része romokban hever. A két magyar sebész a civilekkel és katonákkal együtt dolgozva kezdte meg az ellátást. Két kisebb csoport pedig a környező településeket járta végig. Jakartából sebészcsoport érkezett, akik szintén segítenek: a legtöbb sérülés leszakadt végtagokat jelent.


– A helyi Bethesda kórházban tele van az udvar sebesültekkel, de mostanra már mindenkinek van fedél a feje fölött – közölte a mentési igazgató. (Zalán Eszter)

Egy sebesült öregember vár sorára a bantuli katonai sátorkórházban
Egy sebesült öregember vár sorára a bantuli katonai sátorkórházban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.