Földrengés is sújtja Indonéziát

Újabb, több ezer áldozat életébe kerülő földrengések voltak a hét végén a 18 ezer sziget országában, Indonéziában. Folytatódik az utóbbi évek tragikus eseménysorozata, ez a távoli szép és nagy jövő előtt álló ország elsősorban riasztó események, természeti katasztrófák miatt kerül a nemzetközi figyelem középpontjába. 

Csak címszavakban: a modern kor egyik legborzasztóbb, több százezer áldozatot követelő természeti csapása, a 2004- karácsonyi földrengés-cunami, az évek óta tartó, gazdasági-politikai-etnikai gyökerű észak-szumátrai, acehi konfliktus, Indonéziában, mint a világ legnépesebb iszlám országában a vallási-faji összecsapások, a (kínai) keresztények üldözése, az üdülőparadicsomban, Bali szigetén történt terrorista robbantások.

Óráról órára nő a hét végi jávai (Indonézia) földrengés áldozatainak a száma, lapunk zártakor ez a tragikus szám jóval meghaladta a négyezret. A kormány szükségállapotot hirdetett. Legalább 20 ezren megsebesültek, és mintegy kétszázezren váltak hajléktalanná. A föld a régióban továbbra is mozog, a hét végén újabb jelentős rengéseket mértek. Két, a jávai földmozgásokhoz hasonló méretű, jelentős földrengés érte a hét végén a dél-csendes-óceáni térségben lévő Pápua Új-Guineát és a Tonga-szigeteket is. Áldozatokról és anyagi károkról nem érkeztek jelentések. Az első, a Richter-skála szerinti 6,2-es erősségű rengés Pápua Új-Guinea partjaitól északkeletre, a Bismarck-szigetekhez tartozó Új-Britannia szigetétől 189 kilométerre volt. A második földmozgás négyezer kilométerrel odébb, a Tonga-szigeteknél történt, erőssége a Richter-skálán elérte a 6,7-et. Szombat reggel 6,3-as erősségű rengés rázta meg Közép-Jávát, az egykori királyi székhelyet, Jogjakartát. Az epicentrum mintegy 30 kilométerre délre, a tengerfenéken volt, de a rengés nem váltott ki cunamit, szökőárt.

A legsúlyosabb károkat a Jogjakarta melletti Bantul szenvedte, az építmények négyötöde összeomlott. Jogjakarta repülőterén szünetelt a forgalom, mert beomlott az egyik várócsarnok és a kifutópályán is réseket ütött a rengés. A 2004. decemberi szökőár óta - amelyben több százezren meghaltak, ez a legsúlyosabb természeti csapás.

Busztin György, Magyarország jakartai nagykövete az MTI-t úgy tájékoztatta, hogy valószínűleg nincs magyar áldozata a katasztrófának. A Jogjakarta melletti világhírű Borobudur buddhistatemplom-komplexum a hírek szerint nem szenvedett súlyos károkat, de a közeli Prambanan-szentély komolyan megsérült.

Jakarta nemzetközi segítséget kért. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet közölte, hogy Srí Lanka-i központja kész azonnali gyorssegéllyel támogatni az indonéziai földrengés károsultjait. A segélyszervezet Srí Lanka-i stábja orvosi segítségnyújtás mellett ivóvíz, élelmiszer, higiéniai szerek, ruha és pokróc eljuttatásával támogatná a túlélőket. A Magyar Baptista Szeretetszolgálatnak - egy korábbi földrengés kapcsán - az indonéziai Nias szigetén dolgozik három magasan képzett sebésze. A szolgálat úgy döntött, hogy átirányítja őket a földrengés körzetébe. Budapestről is indult két orvoscsoport, mindkettő a Baptista Szeretetszolgálat koordinálásával. Vasárnap előbb a Bali szigetén lévő Denpasarra érkeznek, ahonnan hétfőn utaznak tovább a Jogjakarta közelében lévő Solóba (Surakartába). Hétfőn közúton mennek tovább Solóból. Jogjakartába, hogy megkezdjék tevékenységüket.

A világ Tokiótól Brüsszelen át Washingtonig segítséget ajánlott fel, és megkezdte a segélyezés szervezését. A vöröskereszt 12 millió svájci frank értékű rendkívüli pénzadományt kért Zürichben közzétett felhívásában. Az Európai Bizottság 3 millió eurós azonnali segély folyósítását jelentette be.

Kelet-Timor ugyan már nem Indonézia része, de a kis félsziget sorsa nem független amazétól. Így a kiújult zavargások közvetlenül érintik a nagy szomszédot, Indonéziát, amely vitában áll a két szigetország közötti tengerszakaszon, a fenék talajában rejtőző kőolaj- és földgázkészletek kiaknázásának jogairól. Nemzetközi haderő próbálja megfékezni a késsel-lőfegyverekkel felszerelt kelet-timori bandákat, csoportokat.

Bandák, fosztogatók

A rémült kelet-timoriak tegnap a templomokban kerestek menedéket a fosztogató-gyilkoló bandák elől. A zavargásoknak eddig több mint húsz polgári áldozata van. Körülbelül kétezer külföldi katona, zömmel ausztrálok, próbál megerősített járőrökkel szembeszállni a machetékkel, lőfegyverekkel felszerelt bandákkal, csoportokkal. Ez utóbbiak közé tartozik a kelet-timori hadsereg több száz katonája (egykori ellenállók), akit elbocsátottak a szolgálatból. Az 1400 fős kelet-timori haderő hatszáz katonáját áprilisban leszerelték, mert tiltakoztak, hogy a hadseregben megkülönböztetik a harcosokat. A timori rendőrség gyakorlatilag széthullott.

Az ausztrál, malajziai és új-zélandi katonák eddig nem alkalmaztak erőt a fosztogatókkal, gyilkolókkal szemben, de tűzparancsot kaptak, ha ellenük irányuló támadást kell elhárítaniuk.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.