A BOM meghátrál és visszatámad
A MOB-küldöttek szombaton - a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állásfoglalására hivatkozva - arra szólították fel a BOM-ot, hogy törölje nevéből az olimpia szót, ellenkező esetre pedig kilátásba helyezték, hogy a MOB a cégbíróságon támadja meg a BOM bejegyzését. A hazai olimpiai bizottság egyúttal jelezte, ha a BOM törli nevéből az olimpia szót, egy állandó olimpiaelőkészítő bizottságot hoz létre a minél jobb együttműködés érdekében, mivel "a MOB az ötkarikás játékok rendezését elérendő célnak tartja".
A BOM elnöksége az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében leszögezi: mint mindenkitől független és szuverén civil egyesület, folytatja megkezdett munkáját, miközben ilyen formában továbbra is kész a párbeszédre és a jó együttműködésre a MOB-bal. "Az olimpia Magyarországra hozatala ugyanis megköveteli a tenni akaró és kezdeményezni képes erők példaértékű összefogását" - áll a tájékoztatóban.
A BOM vezetősége egyúttal emlékeztet arra, hogy a szervezet mint civil kezdeményezés alkotmányos jogokon alapulva jött létre, és egy televíziós nyilatkozatra utalva jelzi: Schmitt Pálnak, a MOB elnökének a BOM tevékenységét korlátozni szándékozó nyilatkozata sérti a vállalkozás, a szerződéskötés, az egyesülés, a szólás- és véleménynyilvánítás, valamint a gyülekezés szabadságával kapcsolatos alkotmányos alapelveket.
A BOM tájékoztatása kitér arra is, hogy a szerveződés civil kezdeményezés, és mint ilyen a hatóságokat és tagjait leszámítva nem tartozik elszámolással arról, hogy a saját alapítói és támogatói pénzét mire és hogyan költi el. Ezzel szemben, amint azt a mozgalom vezetősége véli, "a MOB az adófizetők pénzén, és így a teljes társadalom felé fennálló beszámolási kötelezettséggel látja el feladatait, melyek közé tartozna az aktív kapcsolatápolás azokkal a gazdasági és társadalmi szereplőkkel, akik bármilyen formában segíthetik a magyar sportolók olimpiai szereplését, illetve egy esetleges olimpia magyarországi megrendezését".
Schmitt Pál a Nap-kelte című műsorban, kedden arról beszélt, hogy a BOM-ot létrehozó cégek nem a Magyar Olimpiai Bizottságot támogatják tízmilliókkal, hanem saját mozgalmukat. Egyúttal azt üzente a BOM-ot képviselőknek, hogy vagy visszavonulnak, vagy a MOB felügyeletével végzik a tevékenységüket, és akkor a MOB nyit nekik egy alszámlát, és majd ellenőrzi, hogy mire költik a pénzt.
Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM elnöke úgy véli, hogy a nyilatkozat "számos félrevezető és pontatlan megállapítást, ellenőrizetlen információt és komolytalan megfogalmazást tartalmazott".
A BOM-közleményben az alapítók utalnak arra, hogy a mozgalom nevével egy magyarországi rendezésű olimpia ügyére kívántak utalni. "Mivel a mozgalom soha nem szándékozott és szándékozik a Magyar Olimpiai Bizottság kompetenciáival foglalkozni, ezért közhasznú feladatainak és céljaink tudatában jóhiszeműen számított arra: a főváros jóváhagyja a "Budapesti" szó használatát, míg a sporttörvényből adódó jogánál fogva a Magyar Olimpiai Bizottság engedélyezi az "olimpia" szó használatát a mozgalom nevében. Budapest főváros önkormányzata, pontosabban a Főpolgármesteri Hivatal Igazgatási és Hatósági Ügyosztálya 2006. március 2-án jóváhagyta a "Budapesti" szó használatát, míg a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése 2006. május 20-án ezt megtagadta."
A BOM 15 nagyvállalat összefogásával tavaly novemberben alakult meg - ma már 21 vezető magyar céget tömörít - azzal a céllal, hogy a nyári olimpia és paralimpia Magyarországra hozatalának ügyét előrevigye.
"A BOM a tevékenységével az ehhez szükséges döntéshozatali mechanizmust a mozgalom mögött álló erők súlyának és tekintélyének támogatásával kívánja elősegíteni, hogy ezzel a nemzeti üggyel egyre szélesebb körben kezdjenek el foglalkozni az elkövetkező időszakban. Egy magyarországi megrendezésű olimpia ugyanis 10 millió magyar állampolgár ügye és tulajdona, nem pedig egy hivatalé, szervezeté vagy politikai erőé" - szögezik le a BOM vezetői.
MOB: méltatlan az üzengetés
A Magyar Olimpiai Bizottság pénteken délután közleményben reagált a BOM állásfoglalására, amelyben leszögezi: szomorúan vette tudomásul a BOM elnökségének sajtóközleményében foglaltakat. "A MOB méltatlannak tartja az üzengetést: nem véletlen, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság a közgyűlésén tárgyalta meg a MOB és a BOM kapcsolatát, hiszen a BOM elnöke, Szalay-Berzeviczy Attila maga is a Magyar Olimpiai Bizottság tagja, így a megküldött napirendi pontok alapján várható lett volna, hogy még inkább részt vesz az időben meghirdetett eseményen.
A Magyar Olimpiai Bizottság újfent nyomatékkal leszögezi, hogy alapcélkitűzéseinek megfelelően boldogan vállal szerepet egy olimpia megpályázásában és megrendezésében, ha a gazdasági feltételek is adottak lesznek. Ha a BOM a Magyar Olimpiai Bizottsággal összhangban, annak felkérésére működne közre egy ilyen cél megvalósítása érdekében, akkor - súlypontozva a mindenkori aktuális feladatokat - valóban hatékony lehetne.
Az sem feledhető, hogy már biztos: a magyar sportolók részt vesznek a pekingi játékokon; ez, valamint a reményteli jó szereplés és az annak elősegítését szolgáló felkészülés is hatalmas anyagi terheket jelent - ennek enyhítésére a MOB saját bevételeiből az idén 155 millió forinttal támogatja a magyar sportot. Ha a különböző tőkeerős cégek a maguk sportszeretetét mindenekelőtt a hőn áhított olimpiarendezés érdekében fejtik ki, akkor sem a pekingi, sem a londoni játékok nem hozhatják meg a magyar sport számára a kívánt eredményt. Amikor a BOM a jövőről gondolkodik, akkor sem feledkezhet meg a jelenről." - áll a MOB közleményében.
(MTI)