Egészségesen érkeztek a magyaror szárnyasok Romániába
A bejelentést Gabriel Predoi, a román állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal vezetője tette pénteken, a járványos állatbetegségek leküzdésére létrehozott testület bukaresti ülése után. Mint azt a tisztségviselő elmondta, az importbaromfi március 15. és március 23. között érkezett Romániába, az első megbetegedéseket pedig egy hónappal később, április 24-én mutatták ki. Miután a betegség lappangási ideje tíz nap, a Brassó megyei szárnyasok csakis Romániában fertőződhettek meg a vírussal. A hivatalvezető hozzáfűzte, a román titkosszolgálat feljegyzésében említett pulykacsibéket vonuló madarak fertőzték meg a kórral.
A román hírszerző hivatal (SRI) múlt héten kelt - e hét hétfőn késő este sajtóközleményben nyilvánosságra hozott, majd a rá következő napon teljes terjedelmében felfedett - feljegyzésében két feketehalmi (Codlea) baromfitelep magyarországi és szlovákiai, s egy marosszentimrei (Sintimbru) tyúkfarm hollandiai baromfiimportját jelölte meg annak "egyetlen lehetséges okaként", hogy májusban Romániában miért jelentek meg új madárinfluenzás fertőzésgócok. A magyar és a szlovák kormány illetékesei cáfolták, hogy országaikból hurcolták volna be Romániába a madárinfluenza-vírust.
Több mint száz madárinfluenza-góc Romániában
Szigorítják, gyorsítják és hatékonyabbá tették a madárinfluenza-járvány terjedése elleni fellépést Romániában, ahol péntekig 110-re emelkedett a fertőzött, illetve fertőzésgyanús gócok száma.
A radikálisabb intézkedésekről a járvány leküzdésére létrehozott és közvetlenül Calin Popescu Tariceanu kormányfő irányítása alatt működő válságstáb péntek délutáni ülésén született döntés. A szigorított intézkedések közé tartozik, hogy többé nem várják be a bukaresti szaklaboratórium szerológiai vizsgálatainak eredményét, hanem már az első gyorstesztek alapján döntenek az állategészségügyi zárlattal járó radikális lépésekről: a baromfiállomány kiirtásáról és elégetéséről, a góc többszöri fertőtlenítéséről. Ezt az tette szükségessé, hogy eddig a napokat igénybe vevő szaklaboratóriumi szerológiai tesztek 99 százalékban megerősítették a fertőzésgyanút mutató helyszíni gyorstesztek eredményeit. Szigorították a baromfiforgalmazás teljes tilalmának ellenőrzését, a háztáji baromfitenyésztés feltételeit, az iparszerű baromfitelepek biológiai biztonságát is.
Pénteken 75-re emelkedett a bizonyítottan madárinfluenza vírusával fertőzött, valamint 35-re a fertőzésgyanúsnak nyilvánított gócok száma. Az igazoltan fertőzött gócok tekintetében továbbra is Brassó megye áll a legrosszabbul 27 településsel. A Kárpátokon kívüli román megyék közül Prahovában 15, Bákóban 10, Vranceában 7, Valceában 4, Buzauban és Bukarestben 2-2, Neamt, Ilfov és Arges megyékben, valamint a fővárosban, Bukarestben (az V. kerületben) 1-1 fertőzésgyanús gócot tartanak nyilván. Az erdélyi megyék közül - a túlfertőzött Brassó megyén kívül - két-két góccal szerepel a naponta módosuló nyilvántartásban Szeben és Maros, 1-1 góccal pedig Fehér és Kovászna megye. A korábbi megyék sorába pénteken tehát bekerült a dél-romániai Arges megye is.
A román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági főhatóság pénteken közölte: az eddigi vizsgálatok szerint a járvány mostani fellángolásának gócaként szereplő Brassó megyei Feketehalom (Codlea) Patiprod nevű baromfitelepének vezetői az első számú felelősek a környező települések és megyék megfertőzéséért.
Újabb két madárinfluenzás beteg halt meg Indonéziában
Újabb két halálos áldozata van Indonéziában a madárinfluenzának az előzetes vizsgálati eredmények szerint.
A H5N1 vírus okozta a héten egy testvérpár halálát - közölte pénteken a jakartai egészségügyi minisztérium. A közlemény szerint az elhunytak szervezetéből vett mintákat elküldik az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik laboratóriumába, hogy ellenőriztessék az indonéz egészségügyi hatóságok szakvéleményét. Eddig 33 ember halt meg madárinfluenzában a népes délkelet-ázsiai országban.
(forrás: MTI)