Svindlisnek nincs útlevél
Az alaptörvény az itt született németeknek valóban jogvédelmet biztosít. Míg a náci diktatúra idején faji vagy politikai alapon bárkit meg lehetett fosztani az állampolgárságtól, az 1949-es alkotmány atyjai ezt szerették volna megakadályozni. A védelem nem vonatkozik az "újnémetekre" - állapították meg a bírák. A pereskedő nigériai férfi - akit egyébként kábítószer-kereskedelem miatt hároméves börtönre ítéltek - úgy pályázott német útlevélre, hogy neve alatt egy ismerőse dolgozott: így igazolta, hogy van munkahelye és megélhetése (segélyekből élőknek nem jár állampolgárság).
A kiutasítással - a történelmi érzékenység miatt is - óvatosan bánnak a németek. 2002 és 2005 között közel félmillió külföldi kapott német papírokat, de csak 84 esetben vonták vissza az útlevelet. A menekültstátust élvezők viszont mehetnek isten hírével, ha kiderül, hogy a polgárháború, ami elől menekültek, véget ért. Hetek óta dúl a vita a berlini városvezetőség döntéséről, amely a hétgyermekes kurd Aydin család egyik felét hazatoloncolná Törökországba, mert az apa 16 évvel ezelőtt hamis néven folyamodott menekültkérelemért. Az sem használt, hogy gyerekekből példás németek lettek, az egyik Aydin lányt maga Horst Köhler államfő tüntette ki az antiszemitizmus elleni szervezett kampányáért.
Az ítélet szerint a szülőknek és a három kisebb gyereknek haladéktalanul el kellene hagynia Németországot, a nagyobbak az iskola elvégzéséig maradhatnának. Ettől csak felizzott a vita: a törvény betűje vagy a család szentsége élvez-e elsőbbséget? Lehet-e egy 16 évvel ezelőtti botlásért utólag egy egész famíliát megbüntetni. Főleg a kereszténydemokraták (CDU) kerültek kínos helyzetbe, hiszen alapértékeik, a keresztényi megbocsátás és a család fontossága, illetve a törvények tisztelete közül kellene választaniuk.
Friedbert Pflüger, a CDU berlini vezetője és főpolgármester-jelöltje maga is a család kitoloncolása mellett érvelt. Nincs kivétel, üzeni Pflüger, talán elrettentésül azoknak, akik a jövőben kerülő úton próbálnák megszerezni a német állampolgárságot, és részesülni a jóléti állam juttatásaiból. A szomáliai Ayaan Hirsi Ali, aki szintén hamis néven vándorolt ki Hollandiába, fennakadna a német szűrőn. Emberi és nőjogi aktivistaként szerzett későbbi érdemeitől függetlenül.