Olvasói levelek

Húzzunk bele?

A Szigorú üzenet a kormánytól címmel (május 3.) megjelent információban szemezgetnek azokból a "spórolási forgatókönyvekből", amelyek segítségével a kormány megpróbálja lefaragni az államháztartási deficitet.

A "munkatársainktól" jelzésű írásban dicsérik azt az ötletet, ami szerint a 15 százalékos áfát 20 százalékra kell emelni, mondván, "fél év alatt 150 milliárd forintot hozna a költségvetésnek, és az idén alig emelné az inflációt". Az általános inflációt talán nem sokkal, de tragikus csapás lenne azokra, akiknek a kiadásait túlnyomó részt az élelmiszervásárlás teszi ki. Vagyis a nyugdíjasokra és a legszegényebbekre. Ez a javaslat a mezőgazdasági termelőket is sújtaná, mert az élelmiszer-kereskedelem belőlük szokta kipréselni azt, amit a vevőkből végképp képtelen. A harmadik lépésben az így megrövidített mezőgazdasági termelők állami támogatását kéne növelni, ami viszont az említett 150 milliárd rovására menne. Említik az eva emelését is. Ez kiket sújtana? Természetesen a kényszervállalkozókat és más mikrovállalkozókat. A gazdag vállalkozók nem eváznak. Szólnak a gyógyszertámogatások lefaragásáról is. Hát ez kiket sújtana? Persze, hogy azokat, akik a legtöbb gyógyszert vásárolják: az öregeket és a kisgyerekeseket. (Ahogy az egyesek által emlegetett vizitdíj és receptdíj is.) Külön megemlítik a "daganatos megbetegedések kemoterápiás kezelésének mellékhatásaira adott szerek 90 százalékos támogatásának 70 százalékosra csökkentését", amely (...) jelentős megtakarítást hozna a tb-kasszának".

Jó lenne, ha nem foglalkoznának az egyszer használatos, eldobható politikus, Bokros Lajos gyárilag ellenjavalt újrafelhasználásával, hanem megvárnák a kormányjavaslatokat.

Válas György
Budapest

A gazdák tudománya

A megállíthatatlan úthenger című publicisztikában (május 7.) azt írtam, hogy a gazdakörök tagságának 81 százaléka legföljebb az általános iskola nyolc osztályát végezte el. Az információ forrása a Magyar Mezőgazdaság idei 5. száma volt, amelyben a mindig pontos Avar László cikke a következőket tartalmazta: (Szűcs István, a SZIE egyetemi tanára...) "Tőle való a következő megállapítás: a 2005-ös gazdatüntetéskor a KSH-tól azt az információt kapták, hogy a mezőgazdasági gazdálkodók 81 százaléka 8 általánost végzett, vagy még annyit sem!"

Az írásom megjelenése után jelentkezett Holka László, a KSH sajtóreferense, majd közölte a cikkemben foglaltakkal szemben a KSH kifogásait. A hivatal civil szervezetekről nem készíthet felméréseket, készített viszont általában az egyéni gazdálkodókról. Egyben elküldte a felmérések táblázatát (köszönet érte). Ezek szerint az egyéni gazdálkodók között 79,5 százaléknak van legföljebb nyolc általánosa (ebből 23,1 százaléknak annyi sem), az egyetemet vagy főiskolát végzettek aránya pedig 4,4 százalék. A legalacsonyabb felkészültségűek az állattenyésztők, itt minden negyedik gazdának nincs nyolc általánosa, szakképzetlen összesen 85,7, a felsőfokú képzettségűek aránya pedig mindössze 2,2 százalék.

A pontatlanságért mind az érintettek, mind az olvasó elnézését kérem.

Kun István
közíró

Nyílt levél

Szabó Istvánhoz, egykori matematikatanárunkhoz, a Katona József Gimnázium és Számítástechnikai Szakközépiskola igazgatójához.

Tisztelt Igazgató Úr!

Egy kéréssel fordulunk Önhöz. A sajtóból értesültünk arról, hogy szeptembertől Debreczeni József nem tanít többé a Katonában.

Nem látunk bele abba, hogy ez a döntés milyen megfontolás alapján született, de tudjuk, hogy Debreczeni - és ezt a sajtóban is többször megerősítette - továbbra is szívesen tanítana és maradna tagja a tanári közösségnek.

Ön bizonyára jól ismeri kollégája szakmai és emberi értékeit. Mégis fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy tőle a színvonalas tárgyi ismereteken túl egy időtálló történet- és művészetáttekintést és emberi tartást kaptunk a három év alatt.

Debreczeni tanár úrra mint a legkiválóbb tanáraink egyikére tekintünk. Meggyőződésünk, hogy a Katona József Gimnázium diákjai veszítenének azzal, ha Debreczeni többé nem taníthatná őket.

Kérjük Önt, mint a gimnázium igazgatóját, a gimnázium diákjainak érdekében tegyen meg mindent azért, hogy Debreczeni továbbra is taníthasson az iskolában. Osztályunk kiállása egykori magyar-történelem szakos tanárunk mellett, a legminimálisabb viszonzása annak, amit mi tőle kaptunk.

Mindazok nevében, akik egyetértenek a kérésünkkel, a '97-ben végzett IV. B-s diákok, tisztelettel:

Balázs Gábor, Kuti Renáta, dr. Bihari Ádám, Lótos Olga, Dr. Deák Gábor, Nemes Bernadett, Farkas Gábor, Szabó Tamás, Farkasné Benedikti Dóra, Szabó Terézia, Fejős Nikoletta, Szabó Tibor, Jónás Attila, Szakonyi Dóra, Hornyák Andrea, Szigetvári József, dr. Katona Viktória, Tubak Péter, Kemenczei Zsolt, Zsigmond Anikó, Kerekes Ildikó, Kopasz Katalin

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.