Az E.ON szorítja a magyar gázcsapot

Hosszú távon meg akarja tartani a márciusban megvásárolt magyarországi gáznagykereskedő és gáztározó cége többségi tulajdonát és irányítását a német E.ON Ruhrgas, amely tegnap lépett terveivel a nyilvánosság elé.

Bemutatkozott Magyarországon a stratégiai jelentőségű Földgázellátó és Földgáztároló Zrt. új tulajdonosa, az E.ON Ruhrgas. Ulrich Schöler, az E.ON Ruhrgas International AG elnökségének szóvivője bejelentette: hosszú távon meg kívánják tartani a Moltól a két társaságban megvásárolt többségi tulajdont és stratégiai vállalatvezetést. Nem véletlenül fogalmazott ilyen pontosan. Tudvalévő: tárgyalások folynak az E.ON és az orosz Gazprom - az Európába jutó gáz értékesítője - között a két társaság kisebbségi csomagjáról, de a hírek szerint az orosz fél a stratégiai kérdésekbe is bele kíván szólni. A kisebbségi csomagról szóló megbeszélések kapcsán Schöler csak anynyit mondott: a két fél között még folynak a tárgyalások. (Hírek szerint azonban a megállapodás esélye rövid távon rendkívül csekély.) A honi gáz-nagykereskedelmet végző Mol Földgázellátó neve ezentúl E.ON Földgáz Trade, a tározókat tulajdonló Mol Földgáztárolóé pedig E.ON Földgáz Storage lesz.

Az új tulajdonosra azért is érdemes odafigyelni, mert a két cég elismert költségei komoly tételét jelentik a hatósági gázárnak. Elméletileg tehát mostantól az E.ON Ruhrgas képviselőinek kell számukra megfelelő gázárat "kilobbizniuk" a kormánynál. A gázárra vonatkozó kérdésünkre Schöler kifejtette: úgy vélik, a magyar közüzemi gázárak kiszámítási módszere teljesen átlátható, ők ennek ismeretében vásárolták meg a társaságokat. Visszatérő újságírói kérdésekre sem kívánta ugyanakkor kommentálni, hogy szerinte milyen közüzemigázár-változásra lenne szükség, illetve a cégek milyen költség- vagy eredményadatokkal dolgoztak az elmúlt fél évben. Nem hagyott kétséget azonban afelől: amennyiben a piac felszabadul (ez a tervek szerint jövő év elején történik meg), teljes költségeiket érvényesíteni kívánják az árakban.

Arra a kérdésünkre, hogy a korábbi hírek szerint az E.ON a Molnál jóval nagyobb nemzetközi súlya miatt olcsóbban tudja majd beszerezni a gázt az oroszoktól, Klaus Hammer, a magyarországi üzletágak vezetője kijelentette: alapvetően a Mol által kötött (2015-ig szóló) szerződések alapján vásárolják továbbra is a gázt, de ezen belül igyekeznek súlyukat latba vetni. Érdeklődésünkre hozzáfűzte: az év eleji gázimport-ingadozások megismétlődése ellen egyelőre nincsenek biztosítékaik, de jelenleg a beszállítás nyugodtan halad, így minden remény megvan arra, hogy a gáztározók őszre ismételten megteljenek.

A magyar nyilvánosságra eddig nem túl nyitott társaság képviselői ezen túlmenően is több újdonságnak számító bejelentést tettek. Klaus Hammer megemlítette, hogy a most megvásárolt gáztározókon túlmenően további tárgyalásokat folytatnak a Mollal kimerült, de tározóvá alakítható gázmezők megvásárlásáról. Lapunknak úgy becsülte, hogy a tárgyalássorozat mintegy fél éven belül lezárható. Ezt követően azonban további 6-8 évet vehet igénybe, amíg egy mezőt tárolásra alkalmassá tesznek. Kérdésünkre azt is nyilvánosságra hozták, hogy részt kívánnak venni a magyar kormány stratégiai terveiben is szereplő, a horvátországi Krk szigetén tervezett cseppfolyósgáz-terminál kialakításában, amely csökkentené az ország egyoldalú függését az orosz gáztól. Az E.ON 27 európai országban van jelen, többek között a magyarországi áram- és gázszolgáltatói szektorban is.

Panrus germanicus

Sajátos módon, de rendeződni látszik a magyar gázimportot végző Panrusgáz Zrt. helyzete. Az orosz Gazexporttól közvetlenül ez az orosz-magyar vegyes vállalat veszi meg a Magyarországra szánt gázt és adja tovább az E.ON Földgáz Trade Zrt.-nek. (Ebből évente több tízmilliárdos árbevételt és milliárdos eredményt ér el, amit a tulajdonosok fel is vesznek osztalékként.) A szakértők szerint a cég szerepe egyre csökken, arra mégis elég, hogy kavicsként kerüljön az E.ON és a Gazprom közötti nemzetközi tárgyalások gépezetébe. Noha a Mol a többi céggel együtt megállapodott az E.ON-nal a Panrusgázban lévő 50 százalékának eladásáról is, a részvények átruházásához a másik 50 százalékot tulajdonló Gazprom engedélyére is szükség lett volna. A nagyhatalmi játszmák egyik "mellékhatásaként" azonban a Gazprom láthatólag megmakacsolta magát, és úgy döntött: márpedig nem ad engedélyt. A két félnek azonban - mint megtudtuk - ez nem okozott gondot. A Panrusgáz minapi közgyűlésén ugyanis a Mol képviselőit a Mol javaslatára mind az igazgatóságban, mind a felügyelőbizottságban az E.ON küldöttei váltották fel. Állítólag a Mol a részvények átírása nélkül is hozzájutott már a Panrusgáz felének ellenértékéhez, igaz, ennek mértékét nem tudtuk meg. Vagyis a Gazprom ellenállása nem akadályozta meg, hogy érdemben az E.ON vegye át az ellenőrzést a Panrusgáz fele felett. Papíron továbbra is a Mol a Panrusgáz 50 százalékának birtokosa - addig, amíg az orosz medve megenyhül.

Schöler és Hammer a német tulajdonos tegnapi "belépõjén". Maradni akarnak
Schöler és Hammer a német tulajdonos tegnapi "belépõjén". Maradni akarnak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.