Vasvillákkal védik a tyúkokat

Talán Bukarest egy másik kerülete fertőzött. A csendőrség hangszórón szólítja fel a lakosságot a gyors távozásra. A baromfipusztító kommandót vasvillákkal várják. A kór pedig könyörtelenül terjed.

Kapkodás, fejetlenség, egymásnak ellentmondó intézkedések jellemzik a romániai madárinfluenza elleni harcot. Néhány, felelősségének tudatában cselekvő illetékes próbálja csupán a frontot tartani, és ismétli vég nélkül, kinek mit kell tennie. Köztük van Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter, akire az érintettek zöme neheztel.

Miközben a fertőző gócpontok száma tegnap délutánig 34-re emelkedett, s további 24 településen a gyorstesztek valószínűsítik a kór jelenlétét, kiderült, hogy a bukaresti 2. kerületi, már vasárnap vesztegzár alá helyezett térségben talán nincs is madárinfluenza. Úgy tűnik, hogy az elhullott állatokból vett mintákat összekeverték, ami azt jelenti, hogy a főváros valamelyik másik kerületét kellett volna a külvilágtól elzárni.

Senki nem tudja, hogy a vesztegzár alatt maradt embereknek, Bukarestben és más településeken, akik nem tudtak munkába menni, ki fizeti majd ki az elveszett napokra járó bért. A hatóságok egyelőre csak az elpusztított szárnyasokért ígérnek valami kis pénzt: 15 lej egy csirke, 30 lej a tyúk vagy a kakas, a fácán 35, a liba 45, a pulyka pedig 65 új lej. Csak a postagalambért adnak egy százast (1 új lej = 75 Ft).

Sok szegény ember, nyilván, ellenzi a szárnyasainak elpusztítását. A Vrancea megyei Jorasti lakosai a fehér ruhás baromfipusztító kommandót botokkal, kövekkel és vasvillákkal fogadták. Hevesen ellenezték a falu tízezer szárnyasának leölését.

- Az egész madárinfluenza hazugság! Azért gyilkolják le a tyúkjainkat, hogy a boltból vegyünk amerikai csirkét! Ma a tyúkjainkat, holnap az asszonyainkat veszik majd el! Ki a tyúksintérekkel! - ordították a falubeliek, akik az éjszaka leple alatt kiszúrták a hatósági szállítóeszközök kerekeit is.

A szomszédos Gagesti faluban a lakosok elismerték: tyúkjaik egy részét elrejtették, hogy legyen mit enniük, amíg a vesztegzár tart. Eközben mindenki fuldoklik, mert az elpusztított baromfitetemek ezreit a település melletti gödörben égetik a hatóságiak naphosszat, aminek nyomán a falut vastag füst lepte el. - Olyan füst van, mint Auschwitzban, elfeketedett az ég - panaszkodott az egyik falubeli.

Brassóban hétfő reggel már nyoma sem volt a vesztegzárnak. A korábban lezárt körzeteket a hatóságok kinyittatták, azt állítva, hogy miután a baromfit elpusztították, a gazdaságokat és az utcákat is kétszer fertőtlenítették, a veszély elmúlt. A város lakosai azért elkerülik a térséget.

A Segesvár felé vezető úton, Héjjásfalván, a gépkocsikat fertőtlenítőszerrel kezelik, kézi szivattyúból. A kocsisor nehezen halad, majd fél órára teljesen leáll. Kiderül: a madárinfluenza itt szedte első emberi áldozatát. A szivattyú kezelőjét kellett kórházba szállítani. Később az orvosok mondták el, hogy mivel a fertőtlenítőszernek alkoholszaga volt, emberünk beleivott. Súlyos nyelőcsőégésekkel kezelik a marosvásárhelyi kórházban.

A kór persze könyörtelenül terjed. Hétfőn már Ploiesti városa és Prahova megye több települése is felkerült a fertőzött helységek lajstromára, és a labortesztek szerint a madárinfluenza - a szivattyús fertőtlenítés ellenére - a Maros megyei Segesvárra is eljutott. Közben megérkeztek a nagy-britanniai Weybridge szaklaboratóriumából a végleges eredmények is. Nincs félreértés: a Brassó és a Kovászna megyei mintákban a H5N1-es vírus fokozottan fertőző, emberre is veszélyes változatát mutatták ki.


Járványügyisek bukaresti bevetésen. Most jó helyre küldték õket?
Járványügyisek bukaresti bevetésen. Most jó helyre küldték õket?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.