Három kontinensen terjed a madárinfluenza

Brassóban is felütötte fejét a három kontinensen terjedő madárinfluenza, amely ismét terjed Szibériában és újabb áldozatokat szedett Indonéziában valamint Egyiptomban.

Az erdélyi Brassó város egyik negyedében is kimutatták a madárinfluenza jelenlétét, ezzel csütörtökig összesen hét megye 37 települését érintette a megbetegedés Romániában. A fertőzéses esetek több mint a felét Brassó megyében fedezték fel, ahol két város (Fogaras és Feketehalom) teljes vesztegzár alatt van. Ugyancsak kimutatták a betegséget Valcea, Vrancea, Buzau, Bákó, Szeben és Kovászna megyében, ez utóbbi esetében Szitabodza falu egyik háztáji gazdaságában - jelentette Garzó Ferenc, az MTI bukaresti tudósítója.

Az állategészségügyi hatóság közlése szerint csütörtökig összesen 325 tonna baromfihúst foglaltak le az ország területén, ez mind a fertőzés "eredőjének" bizonyult Feketehalomból származik. Bebizonyosodott ugyanis, hogy az ott működő két nagy tenyésztőtelep fertőzött, így mindkét farm tulajdonosát és egy állatorvost őrizetbe vettek. Azzal vádolják őket, hogy a tömeges baromfipusztulást nem jelentették a hatóságoknak, és ezzel a mulasztással hozzájárultak a járvány terjedéséhez. Hivatalos szinten is "hullanak a fejek": az országos állategészségügyi hatóság két központi vezetőjét és brassói munkatársukat elbocsátották állásukból.

A bukaresti járványtani intézetben több személy is megjelent influenzás tünetekkel, de csak egy másfél éves feketehalmi gyermek esetében áll fenn a fertőzöttség veszélye. A rá vonatkozó végleges diagnózis csak péntekre várható.

Oroszországban is újra terjed a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-es vírusa, a szibériai Omszki és Altaji területen, az utóbbi napokban több faluban házi szárnyasok tucatjai hullottak el, és kilőtt vadmadarakban is kimutatták a madárinfluenza-vírusra utaló antitestet.
Ilja Drozdov, a Vektor nevű novoszibirszki virológiai és biotechnológiai központ vezérigazgatója csütörtökön elmondta, hogy hat szárnyasban mutatták ki az erősen fertőző vírust. Három településen hullott el baromfi, a legtöbb Makszimovkában, ahol április 29. és május 13. között nyolcvanhat baromfi pusztult el. Poltavkában tíz, Bobrinkában huszonkét szárnyas hullott el, az előbbiek esetében a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárinfluenzát.

Az Altaji területen már öt járásban lőttek ki olyan vadmadarakat, amelyekben aztán a madárinfluenza-vírusra utaló antitestet találtak. A lakott települések két kilométeres zónájában kiválasztott és kilőtt vadkacsák és vadlibák vagy maguk is betegek voltak, vagy beteg madarakkal kerültek kapcsolatba. A madárvész újbóli felbukkanása miatt a hatóságok úgy döntöttek, hogy ismét beoltják a házi szárnyasokat, elsősorban a veszélyeztetett területeken.
Indonézia nemzetközi segítséget kért a madárinfluenza elleni küzdelemhez. A délkelet-ázsiai országban eddig harminc ember halálát okozta a kór, és csütörtökön már disznók megfertőződését is regisztrálták.

"Teljes pénzügyi és technikai segítségre van szükségünk" - fogalmazott Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök Jakartában egy tanácskozáson ENSZ-tisztviselők, segélyező államok képviselői, valamint fejlesztési partnerek előtt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az indonéziainál több halottat csak Vietnamban követelt a madárinfluenza, ott 42 az áldozatok száma.

A vírus emberre is veszélyes H5N1 altípusát az óriási területű Indonézia 33 tartományának kétharmadában fedezték fel a házi szárnyasok között. A jakartai kormány viszont közölte: az ország nem engedheti meg magának a baromfiállomány tömeges elpusztítását a fertőzött régiókban.

A WHO szerdán erősítette meg, hogy a héten négyen Észak-Szumátra tartományban estek áldozatul a vírusnak, egy ötödik halálesetet pedig az ország második legnagyobb városában, Surabayában regisztráltak.

Egyiptomban újabb áldozatot követelt a madárinfluenza: a 75 éves asszony a vírus hatodik áldozata az arab országban - jelentette be az Egészségügyi Világszervezet (WHO) illetékese Kairóban.

Az ország déli részének egyik falujában élt asszony halálát az okozhatta, hogy érintkezésbe került a megfertőződött baromfiállománnyal - közölték az egyiptomi hatóságok.

A madárinfluenza a világon eddig 115 ember halálát okozta. Többségük Kelet-Ázsiában halt meg, és lényegében minden áldozat madaraktól fertőződött meg.(MTI/Reuters/ITAR-TASZSZ/AP)

Összegyûjtik a madárinfluenza gyanúja miatt megölt állatok tetemét Romániában
Összegyûjtik a madárinfluenza gyanúja miatt megölt állatok tetemét Romániában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.