A közbeszerzés bajnokai

A piaci verseny kizárása miatt a világpiaci árnál több százmillió forinttal drágábban történhet meg a Bajcsy-Zsilinszky Kórház orvostechnikai berendezésekkel történő felszerelése - állítja Győri Sándor, az Allegro Kft. ügyvezetője, akinek nemrég elutasította jogorvoslati kérelmét a Közbeszerzések Tanácsa.

A fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórházban zajlik az egészségügy egyik legnagyobb, tízmilliárd forintos, címzett támogatásból megvalósuló beruházása. A fejlesztés része az új diagnosztikai és műtéti tömbhöz szükséges mintegy 3,5 milliárd forint értékű orvostechnikai berendezés beszerzése, amire a tulajdonos fővárosi önkormányzat három ütemre bontva írt ki közbeszerzési pályázatot. Az első és a második ütemben a feltételrendszer miatt világcégek szorultak ki az önálló indulás lehetőségéből. Egyedül a hárommillió forint jegyzett tőkéjű Kortex Mérnöki Iroda Kft. tudott beadni pályázatot, s nyert is.

- Az előzmények alapján világos, mire megy ki a játék - nyilatkozta az egyik beszállító-cég ügyvezetője, aki piaci retorzióktól tartva neve elhallgatását kérte. Sem tényleges verseny, sem esélyegyenlőség nincs az ilyen eljárásokban - fűzte hozzá.

Győri Sándor, a második ütem tenderfüzetét megvásároló Allegro Kft. vezetője azt állítja: háttéralkuk miatt nem tudott indulni a pályázaton. A Közbeszerzések Tanácsához fordult jogorvoslati kérelmével, mivel szerinte a közbeszerzési törvényt sértik a kiírt pályázatok. Mint kifejtette, a főváros másfél évtizedes gyakorlatával - miszerint a versenyhelyzet fokozásáért jóval kisebb egységekben, tematikus bontásokban hirdetik meg közbeszerzésre az ilyen beruházásokat - gyökeresen ellenkezik a Bajcsy-Zsilinszky Kórház új orvostechnikai berendezéseire kiírt három tender. Ez a megoldás Győri szerint arra jó csupán, hogy a jogszerűség látszatát keltve kizárják a tényleges verseny lehetőségét egy példátlan nagyságrendű orvosi közbeszerzésnél, és ezzel olyan magasra srófolják az árakat, amennyire nem szégyellik - állítja a cégvezető. Becslései szerint ez a világpiaci árakhoz viszonyítva több százmillió forintos különbséget is eredményezhet a végső költségekben.

Győri Sándor sérelmezte, hogy a meghirdetett tendereknél a feltételrendszer annyira "testre szabott", hogy annak mindhárom fordulójában csak a fővárosi Kortex Mérnöki Iroda Kft. tud megfelelni. A cégvezető szerint nem véletlen, hogy bár a második és a harmadik ütemben zajlik az endoszkópos program, annak egy kis részét szerepeltették az első ütem kiírásában is. A kiírás ezen feltételeinek ugyanis csak egyetlen beszállító felel meg, amely kizárólagossági megállapodást kötött a Kortexszel mindhárom ütemre.

Győri megjegyezte: a Kortex az elmúlt években haszonélvezője volt több olyan kétes egészségügyi közbeszerzésnek is, amelyekkel a sajtó is foglalkozott. Volt két olyan eset, amelyekben utólag a Közbeszerzések Tanácsa, továbbá a Legfelsőbb Bíróság is elmarasztaló döntést hozott, de ez már nem befolyásolta a szerződéseket.

Az Allegrónak a Bajcsy-Zsilinszky Kórház ügyében benyújtott panaszát nemrég elutasította a Közbeszerzések Tanácsa, mert álláspontja szerint nem állapítható meg a cég érdeksérelme. Így a beruházás második ütemének 1,2 milliárd forintos megbízásáról aláírhatja a megállapodást a főváros a Kortexszel. A vesztes az ügyészséghez fordul, és pert fontolgat.

A fővárosi önkormányzat sajtóirodája megkeresésünkre annyit közölt: a belső ellenőrzési alosztály célvizsgálatot folytat a közbeszerzéssel kapcsolatban.

Nagy Gábor, a Kortex Kft. ügyvezetője nem kívánta a közbeszerzési panaszt kommentálni, ami szerinte azzal függ össze, hogy konkurens cégről van szó. Álláspontja szerint a kórház az ügyben azért írt ki a megszokottnál átfogóbb ajánlatkérést, mert speciális igényeket is szerepeltető fejlesztésről van szó. Hozzátette: a Bajcsy-Zsilinszky Kórháznak eddig minden közbeszerzési tenderét megtámadta valamelyik cég, ami leginkább azt tükrözi, hogy kevés az elnyerhető állami beruházás, de sok az ilyen fejlesztésekre szakosodott vállalkozás. Nagy Gábor kijelentette: a Kortex még nem jelentett fel senkit, jelen vitát pedig lezártnak tekinti a Közbeszerzések Tanácsának döntésével, már ha nem indítanak pert e határozat ellen.

l A közelmúltban született meg a Legfelsőbb Bíróság (LB) határozata a gyulai Pándy Kálmán Kórház egy három évvel ezelőtti közbeszerzési ügyében. Az intézmény 6,9 milliárd forintos rekonstrukcióját a megyei önkormányzat koordinálta. A legnagyobb műszermegrendeléseket a Kortex Kft. nyerte meg. Az első körben még pályáztatás útján jutott megrendeléshez, jóllehet annak módját többen is kifogásolták. De "ügy" egy későbbi fordulóból lett. Ekkor a versenyeztetés mellőzésével, hirdetmény közzététele nélküli, tárgyalásos eljárás útján kérték fel ajánlattételre a Kortexet, majd hamarosan megkötötték vele a beszállítói szerződést. Jogorvoslati kérelem nyomán kétmillió forintos bírság megfizetésére kötelezte a kórházat a Fővárosi Bíróság. Az intézmény felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a döntés ellen, amit az LB most megszületett határozatában elutasított.

Egy, a Kortexszel kötött megállapodás miatt bírságolták meg egymillió forintra a Bács-Kiskun megyei közgyűlést is. A kecskeméti megyei kórház még az előző önkormányzati ciklusban, 1999-ben nyert mintegy 1,3 milliárd forintos címzett támogatást, aminek jelentős hányadát műszerek vásárlására fordította. A beszerzések második ütemében az ajánlatkérő csaknem százmillió forintnyi megrendelést versenyeztetés nélkül bízott az első ütemben győztes Kortexre, s emiatt kellett bírságot fizetnie.

A fõvárosi intézményben zajlik a magyar egészségügy egyik legnagyobb fejlesztése
A fõvárosi intézményben zajlik a magyar egészségügy egyik legnagyobb fejlesztése
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.