Úgy négy-öt évvel ezelőtt kezdett fejlődésnek indulni a hasított, illetve tört felületű kövek felhasználásának máig tartó növekedése. Az addig a piacon szinte egyeduralkodó ürömi bánya termékei mellett megjelentek a karmacsi, keszthelyi, eplényi hasított homok-, illetve mészkövek. A legjelentősebb volument mégis a főként Horvátországból származó import teszi ki. Mindenki tapasztalhatta, hogy az egész országban megszaporodott azon kereskedéseknek a száma, amelyek az olcsóbb hazai és import, nyers felületű köveket értékesítik.
Kőbe zárt formák: vadmediterrán és pókháló
Míg a magyar bányák termékeire a kiegyensúlyozott és (főképpen az évek során megszerzett tapasztalat miatt) ismert minőség a jellemző, az import esetében néha még az azonos bányákból származó kövek vásárlásakor is előfordulhat jelentős minőségi eltérés. Találkozhatunk a kőkereskedésekben nagy tapasztalatú kereskedőkkel is, de néhányan még olyan alapvető kérdéssel sincsenek tisztában, hogy az a kő, ami gond nélkül helytáll falburkolatként, az nem biztos, hogy alkalmas járdák, kocsibejárók burkolására.
Míg korábban a szabálytalan formájú (poligonális) hasított kőtermékek tették ki a kereslet nagy részét, mára növekedett a gyártók és kereskedők kínálatában a tovább feldolgozott, szabályosabb formájú kőburkolatok aránya.
A feldolgozás történhet fűrészeléssel vagy roppantással, aszerint, hogy egyenes, simább vagy durva, egyenetlen élekre, felületekre van szükség. A feldolgozás módja hatással van a késztermék árára is, mivel főképp a homokkövek vágása igen szerszámigényes. Ezért általában a tört, roppantott, hasított kövek az olcsóbbak.
Az ürömi bánya vezette be korábban a piacra a „mediterrán” nevet, amelyet azóta a többi gyártó és kereskedő is használ a tört felületével kifelé rakott kőburkolatra. Ez a fajta nagyjából egyenlő vastagságú kövekből összerakott burkolat őse volt a korábbi építészetben használt rendszertelen, rendezetlen struktúrában épített „cigányciklop”. Napjainkba inkább az egységesebb vastagságú kövekből egyenesebb (szabályos mediterrán) vagy egyenetlenebb sorvezetésű (vadmediterrán) burkolatokat készítenek.
A feldolgozott termékek másik csoportja, ahol valamilyen szabályos osztással, vágott vagy tört éllel az eredeti hasított felület kerül a felszínre. Az ilyen burkolat készülhet azonos sortávval vagy váltósorosan (például 8–15 centiméter között változó sortávolságú), tégla alakúra formált kövekből vagy olyanokból, amelyeknek csak két párhuzamos éle van. Ebből is látható, hogy a korábban szinte egyeduralkodó szabálytalan formájú kőből rakott (pókhálóciklop) felületekhez képest nagyobb eséllyel lehet az adott ház stílusához megfelelő kőburkolatot tervezni.
A kőburkolatok értékét természetes felületük és esztétikai értékük mellett időállóságuk jelenti. Ha már egyszer rászánja valaki magát arra, hogy a számára megfelelő követ kiválassza, megfelelő szakemberrel beépíttesse, akkor erre bevizsgált, minősített és tanúsított termékeket használjon. Magyarországon építőanyagot forgalomba hozni a 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet szerint csak megfelelőségi igazolással lehet. Az érvényes építőipari műszaki engedélyek, melyek a megfelelőségi nyilatkozat alapjául szolgálnak, az ÉMI Kht. honlapján megtekinthetők.