Érdekházasság a "szerelmi frigy" után

Hangsúlyváltásokat ígért a német-orosz kapcsolatokban Angela Merkel, amikor tavaly novemberben átvette a kancellári posztot.

A korábbi "szerelmi házasság" - amelyben Gerhard Schröder kancellár kifogástalan demokratának nevezte Vlagyimir Putyint - mára pragmatikus érdekházassággá szelídült, igaz, szilárd alapjait még mindig a Schröder által lerakott gazdasági kapcsolatok adják.

Ezen nincs is mit csodálkozni. A német vállalatok számára Oroszország szinte korlátlan exportpiac, az árucsere értéke tavaly elérte a 39 milliárd eurót, és dinamikusan növekszik. Az érem másik oldala, hogy a németek is egyre "éhesebbek" az orosz gázra. Hiába figyelmeztetnek szakértők az egyoldalú függés veszélyeire, néhány év múlva a németek energiaszükségletének 70 százalékát Oroszország szállítja majd. Berlin ezt úgy próbálja ellensúlyozni, hogy német cégek is részt vállalnak a gázmezők kiaknázásából, illetve a tranzitútvonalak kiépítéséből. (Ettől a függés még nem csökken.) Az északi-tengeri gázvezetéket - amely a balti államokat és Lengyelországot megkerülve közvetlen kapcsolatot létesít Oroszország és Németország között - a Merkel-kormány, elődjéhez hasonlóan, támogatja, sőt a Schröder idején vállalt egymilliárd eurós kezességben sem találnak kivetnivalót.

A nézeteltérések akkor mutatkoznak, amikor politikai kérdések kerülnek szóba. Alekszej Miller Gazprom-elnök fenyegetőzése arról, hogy csökkentenék az európai gázszállításokat, ha nem vehetnek részt a gázszolgáltatásban is, Németországban is visszatetszést keltett. Miller szavai azonban arra is rávilágítottak, az energiapolitikát nem lehet többé a gazdasági kérdések közé sorolni. Itt lenne az alkalom, hogy a Merkel-kormányban elgondolkozzanak: milyen irányba szeretnék terelni a kapcsolatokat Oroszországgal? Meddig választják ketté, illetve rendelik alá a politikai kapcsolatokat a gazdasági érdekeknek, meddig bújnak az EU háta mögé, ha konfliktus merül fel Moszkvával szemben? Kérdés: lehet-e egyáltalán hatni az egyre önállóbb (közel-keleti és iráni) külpolitikával fellépő Putyinra? Ha van európai ország, amely egyáltalán megpróbálhatja, az Moszkva jelenlegi legfontosabb gazdasági partnere - vagyis Németország.

Berlin, 2006. április 26.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.