A gazdasági szereplők kiáltványa megértő fülekre talált
"Mi ezzel a kezdeményezéssel egyetértünk" - mondta a pártelnök, hozzátéve: azok az elképzelések, amelyeket ez a felhívás felvázol, pontosan abba az irányba mutatnak, amerre az Szabad Demokraták Szövetsége programjának adott fejezetei.
Az elnök és Kóka János gazdasági miniszter levélben válaszolt a felhívás aláíróinak, amelyben kifejtik, hogy a gazdaság szereplőinek támogatása elengedhetetlen ahhoz, hogy mielőbb elkezdődhessen az állam modernizálása, pénzügyeinek rendbetétele, és a rendszerváltás óta érintetlen, merev struktúrák átalakítása.
A 16-ok hétfőn, az országgyűlési választások második fordulóját követően tették közzé kiáltványukat, amelyet még aznap Kóka János gazdasági miniszter is üdvözölt.
Egy új kormányprogram nem elég, mellette konszenzusra kell jutniuk a politikai erőknek az állami és közszféra átalakításában, reformjában - mondta Mosonyi György, a Joint Venture Szövetség tiszteletbeli elnöke a hétfői tájékoztatón, ahol ismertették a kiáltványt.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy új, gazdasági kerekasztal felállítását sürgette, ahol a gazdasági szervezetek és a politikai erők juthatnak konszenzusra a szükséges reformok megvalósításában.
Az ír nemzeti felemelkedés programját hozta fel példaként az MKK elnöke, amelynek révén 20 év alatt Írország az Európai Unió egyik leggazdagabb és legversenyképesebb országává vált.
"Az euró 2010. évi bevezetése olyan kényszer lehet, amely előmozdítja a reformokat" - felelte egy kérdésre Mosonyi György.
Az Országos Érdekegyeztető Tanácsból hiányoznak a politikai pártok és a kamarák képviselői, ezért is kell új fórumokon kezdeményezni a reformprogramot - mondta kérdésre válaszolva Parragh László.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) véleménye szerint a kormányprogramba foglalt államháztartási-, illetve adóreformot az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) ajánlatos véleményezni, ezért nem csatlakozik a kezdeményezéshez.
A szövetség elnöke az MTI-nek kedden azt mondta: "Az időpont most nem megfelelő a kiáltvány kibocsátásra, mivel a kormányprogramot, illetve az annak részét képező államháztartási-, és adóreformot először a koalíció két pártjának kell megalkotnia, s azután - a parlamenti benyújtás előtt - az OÉT-ben lehet megvitatni".
A szakszervezeti szövetségek vezetői közül többen is nehezményezték egy keddi sajtótájékoztatón, hogy a kiáltvány megfogalmazói kifelejtették a munkavállalói érdekképviseleteket a javasolt egyeztetésekből. Ez teljes mértékben elfogadhatatlan számukra, s ellentétes a szociális párbeszéd eddigi gyakorlatával - hangsúlyozta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Wittich Tamás a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke rámutatott, hogy jelenleg is rendelkezésre állnak különféle fórumok az országos stratégiai kérdések megvitatására, így például a Gazdasági és Szociális Tanács, amelyben az Országos Érdekegyeztető Tanács szereplőin kívül széles körben képviselteti magát a gazdaság, a pénzvilág, a tudomány.
(forrás: MTI)