Vajdasági Magyar Szó: "tisztul a kép" a magyar politikai palettán
"Magyarország nyugalmat akar, ezért szakított a kormányok négyévenkénti leváltásának eddig honos módszerével. Nyilván ráuntak arra, hogy mindegyik kabinet mindent újrakezdjen: ezúttal - Gyurcsány Ferenc másfél esztendős energikus színrelépésén túlmenően - a stabilitás minősült döntő tényezőnek" - írja a vajdasági napilapban Sinkovits Péter.
A szavazatok gyors elemzése arra utal szerinte, hogy a főváros nem tekinthető immár a szocialisták és a liberálisok kizárólagos fellegvárának, a vidék is az eddiginél nagyobb fokú tagoltságot mutat, és a korábbi időktől eltérően a fiatal generáció sem egyértelműen a Fidesz mögött sorakozik fel. Ez utóbbinak egyik lényeges oka, hogy az elmúlt évek folyamán az MSZP-ben csöndes generáció- és irányváltás történt, a kádári utódpárt pedig határozott lépéseket tett a szociáldemokrácia irányába.
"Komoly, Orbánék számára pedig intő felismerés, hogy a jobboldal tagolt, annak rétegeit egy úgynevezett nagy gyűjtőpárt képtelen összefogni" - írja a szerző, aki szerint bebizonyosodott, hogy a konzervatív szemléletű emberek más és más programokkal tudnak azonosulni, az egybehangoltság szükségszerűsége pedig legalább "az egymással való szót értést feltételezi".
A cikkíró szerint a négy év alatt valamelyest erősödő SZDSZ mindenképpen fontos, meghatározó tényező lesz a jövő megformálásában. Nem tudni viszont, milyen szerep jut a megerősödni kívánó, ám az utóbbi hetekben komoly bírálatokat elszenvedő MDF-nek - írja Sinkovits, aki megállapítja, hogy Magyarországon a kis pártok végleg eltűntek, és megszűnt a radikalizálódás veszélye.
A szerző véleménye szerint a határon túli magyarok joggal számítanak arra, hogy a Máért-összejövetelek ismét rendszeressé válnak, és Budapest képes lesz immár nyugodtabb körülmények közepette előbbre jutni az elsősorban a Vajdaságot és Kárpátalját érintő kérdésekben. Hasonlóképpen elvárható szerinte, hogy "markánsabban érvényre jutnak azok az elképzelések, amelyek - helyben maradásos életminőség elősegítéséért - a nagyobb fokú differenciáltságot tartják célszerűbbnek a támogatási rendszerek esetében". (MTI)