Új kerekasztallal a megújuló gazdaságért

A kormány, a politikai pártok és a gazdaság szereplőinek konszenzusán alapuló hosszú távú stratégiai programot szorgalmaz kiáltványában 16 gazdasági érdekképviselet.

- Nem új kormányprogramot állítottunk össze, de javaslatainkkal szeretnénk közreműködni annak alakításában. Történelmi esélyünk van rá, hogy a kulcsterületeken végrehajtott reformok révén újra a régió vezető állama legyünk - jelentette ki Mosonyi György, a Joint Venture Szövetség tiszteletbeli elnöke, ismertetve a 16 gazdasági szövetség, érdekképviselet által aláírt Megállapodást a jövőért! elnevezésű kezdeményezést. A szervezetek egy új gazdasági kerekasztal felállítását szorgalmazzák, amely a politikaihoz hasonlóan, politikai és társadalmi konszenzusra alapozva, ellenőrzött keretek között bonyolítaná le a gazdasági rendszerváltást is.

Az aláírók háromoldalú tárgyalásokat kezdeményeztek: egyelőre a parlamenti pártok és a kormány visszajelzésére várnak, és további érdekképviseletek, szervezetek, többek között a szakszervezetek csatlakozásában bíznak. Szerintük pár héten belül akár munkához is láthatnak, ügyvivő testületük és szakértőik hozzájárulhatnak egy az európai uniós fejlesztési tervekhez igazodó, de a szociális szempontokat is figyelembe vevő stratégia kialakításához.

A kiáltvány aláírói szerint az ország versenyképességének javításához négy terület mielőbbi átgondolt reformja szükséges. Szerintük kisebb és hatékonyabb államra, észszerűbb központi államigazgatásra, az államháztartási hiány mielőbbi lefaragására, összehangolt fiskális, monetáris és adópolitikára, az euró mielőbbi bevezetésére van szükség. - Az euró 2010-es bevezetése olyan kényszer lehet, amely előmozdíthatja a reformokat - mondta Mosonyi György.

Az aláírók új, régiós elven, decentralizáción alapuló, kisebb és hatékonyabb önkormányzati rendszert, szorgalmaznak, valamint átlátható, egyszerű, versenyképes - iparűzési adó nélküli - társasági adózást. Mindemellett szerintük nélkülözhetetlen a nagy ellátórendszerek, legfőképpen pedig az egészségügy reformja.

Magyarországon összesen négy, országos jelentőségű gazdaságpolitikai ügyekben egyeztetni hivatott testület létezik. Igaz: az ellenzék egyikben sem képviselteti magát. A két éve alakított Gazdasági és Szociális Tanács stratégiai ügyekben egyeztet a szakszervezetek, munkáltatók, a kormány, a befektetők és az ötödik oldal (a civilek és a tudomány képviselői) között. Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) a legrégibb, háromoldalú (szakszervezetek, munkáltatók és kormány) egyeztető testület.

A Befektetői Tanács a multinacionális vállalatok és a kormány közös testülete. A gazdasági tárcánál működik a Versenyképességi Tanács.

A most javasolthoz hasonló, nagyobb ívű egyezséget utoljára 1994-ben kezdeményezett a Horn-kormány - a társadalmi-gazdasági megállapodást akkor nem sikerült megkötni, ám végül
a piaci helyzet kikénysze-
rítette a gazdaságpolitikai váltást (ezt hívjuk most Bokros-csomagnak).

A szakszervezetek inkább a megszokott keretekhez ragaszkodnának

A hétfői kiáltványból kimaradt érdek-képviseleti szervezetek és a szakszervezetek vezetőinek többsége értetlenül áll a tegnap kiadott, több szervezet által jegyzett kiáltvány előtt. Abban mindannyian egyetértenek, hogy hasonló gazdasági konszenzusra szükség van, de szerintük éppen ezek kidolgozására szolgál az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), valamint a Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT). A szervezetek éppen ezért az új kormányzattól az érdekegyeztetési mechanizmusok törvényesítését, kiszélesítését, a munka törvénykönyvének szigorításával a munkavállalók helyzetének javítását várják.

Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke azt mondta: most már nem nyilatkozattételre, hanem munkára lenne szükség. Hangsúlyozta: az Iposz az érdekegyeztető tanács munkájában tevékenyen részt vesz, a következő időszakban a második Nemzeti Fejlesztési Terv megvalósítását és az operatív programokban a vállalkozók nagyobb szerephez juttatását tartják fontosnak.

Horváth Lajos, a Liga Szakszervezetek ügyvezető alelnöke elmondta, ők szívesen csatlakoznának a kezdeményezéshez, de a hasonló megállapodásoknál a lényeg mindig a részletekben van, ami előttük egyelőre ismeretlen.

A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke, Szabó Endre úgy véli, egy ilyen megállapodás csak szélesebb körű érdekegyeztetés nyomán hozható létre, nem hagyhatók figyelmen kívül a szakszervezetek. Hangsúlyozta, ha felkérik őket, szívesen tárgyalóasztalhoz ülnek, de mindenképpen tisztázni kell előtte a kezdeményezésnek az Országos Érdekegyeztető Tanács hasonló témában készülő tervéhez való viszonyát.

- Nem tartok elfogadhatónak egy olyan megállapodást, amelyben nem jutnak szerephez a munkavállalói érdek-képviseleti szervezetek - szögezte le Wittich Tamás. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke hangsúlyozta, egyetért egy a munkavállalói versenyképességet segítő, tudásalapú gazdaság megteremtését célzó társadalmi szerződés megkötésével, de csakis az OÉT és a Gazdasági és Szociális Tanács keretei között. A társadalmi megállapodással kapcsolatos javaslatait a szervezet egyébként a tavalyi év végén már eljuttatta a kormányhoz, ebben több, jobb és biztonságosabb munkahelyre való igényüket fogalmazták meg. (Somogyi Eszter)

Tizenhat szervezet írta alá a Megállapodás a jövõért! kiáltványt: egy sorba tömörültek
Tizenhat szervezet írta alá a Megállapodás a jövõért! kiáltványt: egy sorba tömörültek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.