A Microsoft-perre figyel az IT-világ

Óriási médiaérdeklődés mellett kezdődik ma az amerikai szoftveróriás pere az Európai Bíróságon. A cég a félmilliárd eurós bírság mellett napi kétmillió euró (félmilliárd forint) kötbért is kockáztat.

Ügyvédek és számítástechnikai (IT-) szakemberek hada, zsúfolt tárgyalóterem - ez a minimum, amire számítani lehet az iparág meghatározó vállalatának ötnapos luxemburgi meghallgatásán. Az Európai Bíróság tizenhárom bírája az Európai Bizottság és a Microsoft vitájában hivatott dönteni - ítélet legkorábban az év végére várható.

A több mint hétéves, fordulópontokban is bővelkedő jogvita a redmondi székhelyű Microsoft egy vetélytársának, a Sun Microsystemsnek Brüsszelben benyújtott panaszára vezethető vissza. Azóta a bizottság a riválisok egész sorát állította maga mellé. Neelie Kroes versenyügyi EU-biztos azért is bizakodó a leendő luxemburgi verdiktet illetően, mivel a Microsoftot Amerikától Ázsiáig több helyen elmarasztalták nyílt versenyt sértő gyakorlata miatt. A cégóriás viszont korábbi luxemburgi talárosokat megnyerve igyekszik majd bebizonyítani, hogy ez az érv Európában nem állja meg a helyét.

Brüsszel két évvel ezelőtt minden eddiginél nagyobb, 497 millió eurós (131 milliárd Ft-os) bírsággal sújtotta a Microsoftot, most meg napi kétmillió eurós (529 milliós Ft-os) kötbérrel fenyegetőzik. Mindkettő tétje a luxemburgi eljárásnak. Brüsszel egyik kifogása arra vonatkozik, hogy a Windows programcsomaggal az amerikai vállalat megsértette a versenyjogot, mivel a Media Player audio- és videolejátszó alkalmazás az operációs rendszer részeként hátrányos helyzetbe hozza az alternatív fejlesztőket. A brüsszeli bírság kimondása óta a Windows ugyan a Media Playerről leválasztva is kapható, viszont a vita kiújult a tesztelt, de piacra még nem dobott Vista programcsomag kapcsán. Ebben a Microsoft vírusölőt és keresőprogramot ad a rendszerhez. A másik vitapontot a szakemberek részéről is csak nehezen követhető, úgynevezett interoperabilitás alkotja. A Microsoftnak olyan, a Windowszal kapcsolatos fejlesztési információkat kellene nyilvánossá tennie, amelyek birtokában a rivális fejlesztők szoftverei is futhatnának a Windowst használó PC-ken, azaz az állomány 90 százalékán. A nézeteltérés abból adódik, hogy az amerikai cég megfelelő mértékben felfedte-e a forráskódot, "a Windows DNS-ét". Brüsszel szakértője szerint legalábbis egy használhatatlan műszaki leírást ad le.

Bill Gates, a Microsoft elnöke egy számítástechnikai bemutatón Las Vegasban
Bill Gates, a Microsoft elnöke egy számítástechnikai bemutatón Las Vegasban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.