Gátakat tör át Romániában a Duna
A Duna vízhozama csökkenőben van azokon a helyeken, ahol belép Románia területére, de az ország keleti részén, főleg a deltavidéken még nem tetőzött az ár, és Galatinál kedden a százéves rekordot közelítette meg a vízállás.
A folyam több mint ezer kilométeres romániai szakaszán vasárnap óta rendkívül drámaira fordult a helyzet. A víz az irányított áradások ellenére is sok helyen törte át a gátakat, más helyeken egyszerűen átbukott vagy átszivárgott a gátakon, ezer kilométernyi országutat és megyei utat is megrongált.
Románia 119 településéről csaknem ötezer embert kellett eddig otthonából kiköltöztetni és több mint 40 ezer hektár földterület került víz alá.
Az ország munténiai és moldovai részén több mint ötszáz házat, több mint kétezer háztáji gazdaságot öntött el a víz. A délkeleti Calarasi megyében - akárcsak az ország tizenegy más megyéjében - vasárnap óta készültségi állapot van érvényben. A deltavidéket magában foglaló Tulcea megyében kedd estére várják az ár tetőzését, a nap folyamán további 10-15 centiméteres vízszintemelkedésre számítanak. A Duna-deltában mintegy húsz településnél nagyban folyik a gátak megerősítése. A hatóságok arra számítanak, hogy bizonyos helységeket evakuálni kell.
A meteorológiai előrejelzések szerint szerdától kezdve egész héten át esőzések várhatók az ország legkülönbözőbb részein.
Eközben tovább emelkedett a Duna vízszintje Bulgáriában, a part menti településeken megerősítették a töltéseket.
Az országban az árvíz eddig nem okozott olyan súlyos károkat, mint Romániában. Eddig hét Duna-parti körzetben hirdettek veszélyhelyzetet. Önkéntesek tízezrei segítenek a kivezényelt katonáknak a gátak homokzsákokkal való megerősítésében.
Közben a szófiai parlamentben a jobboldali ellenzék 50 képviselője bizalmatlansági indítványt nyújtott be a balközép kormánnyal szemben, bírálva az árvíz elleni védekezésben szerintük uralkodó szervezetlenséget.
Minden szerbiai folyón apadt a víz kedden, kivéve a Tiszát, amelynek alsó szakaszán természeti katasztrófába torkollhat a napok óta tartó áradás, illetve a Magyarország felől érkező újabb árhullám.
Az elmúlt napokban fenyegető szintre duzzadt Duna és a Száva kedden apadt egész szerbiai hosszán. Leheletnyi vízszintsüllyedést mértek a román határhoz közeli alsó szakaszon is, ahol több száz ház került víz alá a folyó áradása, illetve az általa gerjesztett belvizek miatt. Az apadás ellenére a Dunán Gombostól (Bogojevo) lejjebb rendkívüli árvízvédelmi készültség van érvényben.
A Duna menti helyzet enyhülésével párhuzamosan egyre nagyobb figyelmet fordítanak a hatóságok a Tiszára, annak is az alsó szakaszára - a zsablyai hídtól egészen a dunai torkolatig -, ahol a vízügyi szakemberek figyelmeztetése ellenére évtizedek óta nem korszerűsítettek egy méternyi gátat sem. A hosszan tartó áradás miatt -, az árvízvédelmi szakemberek, a polgárok és a katonaság minden igyekezete ellenére - a töltések állaga erősen romlott ezen a folyamszakaszon.
A vajdasági vízgazdálkodási vállalat igazgatója ismét arra figyelmeztetett, hogy a következő két-három napban újabb árhullám érkezik Magyarországról, és a folyam alsó, 22 kilométeres szakaszán a Tisza átszakíthatja a töltéseket.
Újvidéki-belgrádi viszonylatban politikai vita van kibontakozóban a gátak rossz állapota miatt. Velimir Ilic nagybefektetésekért felelős miniszter a vajdasági vízgazdálkodási vállalat vezetőit korholta, Kasza József, a vállalat igazgatótanácsának elnöke - a Vajdasági Magyar Szövetség vezetője - pedig azt mondta kedden Ilicről, hogy szakmai hozzáértést nélkülöző nyilatkozataival csak kárt okoz. Kasza emlékeztetett arra, hogy a szerb kormány még a tavalyi bánáti árvíz idejéről 320 millió dinárral (közel egymilliárd forint) maradt adós a vállalatnak.
(forrás: MTI)