Kóka: A Fidesz van válságban, nem a gazdaság
- Van még esélye, hogy nyerjen egyéni körzetében? A fideszes jelölt vezet, ön pedig már nehezen számíthat új voksokra.
- A politikában az első szabály, hogy ne add fel, ezért az utolsó pillanatig küzdök. Amúgy reális a lehetőség a fordításra, mert az első fordulóban Nagy Gábor Tamás nagyjából ezerháromszáz szavazattal szerzett többet nálam, de volt több mint ezer voks, amely érvénytelen lett, mivel a már viszszalépett szocialista Molnár Zsolt neve mellé ikszelték. Nem vették észre, hogy a javamra visszalépett politikustársam nevét már kihúzták a listáról.
- Lehet, hogy az MDF szavazói fideszes jelölt mellé állnak a vasárnapi második fordulóban.
- Ettől nem félek, különösen, hogy az MDF normális Magyarországról és felnőtt politikáról beszél. Szerintem a vetélytársam ma inkább a MIÉP szavazataiban bízik. A Fidesz az első forduló óta testületileg gyalázza az MDF-et, bűnbaknak kiáltja ki saját politikájának kudarcáért. Vonzó lenne ez a stílus a valódi konzervatív érzelműeknek? Vasárnap sokan mondhatják azt is, hogy szívesebben támogatok olyan embert, aki kormánypárti képviselőként többet tehet értem, mint egy olyan, aki ellenzékbe szorult.
- Ennyire biztos benne, hogy a koalíció megnyeri a választást?
- Kormányzásra készülünk. A sikeres szerepléshez program és miniszterelnök-jelölt kell. A Fidesznek egyik sincs. Zavarodottságukat jelzi, hogy miközben a párt kongresszusa választotta meg Orbán Viktort kormányfőjelöltnek és Mikola Istvánt az ő helyettesének, egyszer csak bejelentik, hogy már egyik sem érvényes. Mit szólnak ehhez a Fidesz-kongresszus rájuk szavazó küldöttei? És az is jó nekik, ha a program megbukott, és egy ma még senki által nem ismert új jelölt majd kitalál egy másikat a választás után? Mi ez, ha nem káosz?
- Hogyan látja az SZDSZ szereplését? A liberálisok elégedettek, de a 6,5 százalékos eredményhez sokan hozzáteszik, hogy sok szocialista átszavazott önökre.
- Ez igaz, miként igaz az is, hogy az MSZP is kapott liberális szavazatokat. A lényeg, hogy az SZDSZ tizenkét évnyi lejtmenetből hegymenetbe váltott: 2002-höz képest húsz százalékkal növelte támogatottságát. Miért rendkívüli az, hogy a koalíciópártiak közül egyre többen ránk szavaznak? Az MDF-re is sokan voksoltak - a Tisztelet Társasága tagjai például -, akik nem biztos, hogy korábban Dávid Ibolyát támogatták. Elképzelhető ugyanígy, hogy az SZDSZ kormányzati eredményei épp az MSZP-nek hoztak több tízezer szavazatot. A szocialisták büszkén hangoztatták kampányukban a sorkatonaság eltörlését, az autópálya-fejlesztést vagy az adócsökkentést. Ezek liberális indíttatású közös kormányzati sikerek voltak.
- Fordíthat a kormánypárti közhangulaton a Fidesz államcsőddel, gazdasági válsággal fenyegető új kampányüzenete?
- Nem, s ezt a Fidesz is tudja, de nincs már ideje és energiája, hogy új dologgal álljon elő. A Fidesz van válságban, nem a gazdaság. Vereség előtti helyzetben az ember sok mindenre képes. Orbán Viktor és csapata 27 hónapja riogat összeomlással, komoly károkat okozva ezzel az országnak. A nemzethalál víziója annak bizonyítéka, hogy saját depressziókampányuknak ők lettek az első áldozatai. Ez a stratégia a tények miatt bukott meg. A gazdaság erős, tavaly rekordmennyiségű működőtőke érkezett az országba, januárban az ipari export húsz százalékkal nőtt a tavaly év elejihez képest. A tőzsde 2005-ben negyven százalékot nőtt, az utóbbi három hónapban további tízet. Nagyjából harmadával csökkent tavaly az ország külkereskedelmi hiánya, több mint kétszer annyival nő az exportunk, mint az importunk. A nemzetközi befektetők azt várják, hogy megalakuljon az új Gyurcsány-kormány.
- Ha a Fidesz vezetne, nem azt üdvözölnék?
- Nem hivatalos közleményekből, hanem személyes találkozókból vonom le ezt a következtetést. A piac az első forduló híreire pozitívan reagált, több tucat befektető jelezte: mihamarabb üljünk tárgyalóasztalhoz. Rengeteg izgalmas fejlesztés, sok tízezer új munkahely a téma. Néhány napja a magyar gazdaság kétszáz legerősebb cégének közreműködésével rendeztünk fogadást az árvízkárosultak megsegítésére. Sokakkal beszéltem, döntő többségükben ők is olyan kormányt szeretnének, amelyik nem beszél visszaállamosításról, ahol a befektető nem a "luxusprofitról" ismerszik meg. Nemrég bejelentettük egy nyolcszáz főt foglalkoztató gyár létrehozását Tatabányán. Ez a nyolcszáz ember mit fog szólni, ha a kenyerüket és méltó munkakörülményeiket biztosító céget egyesek egyszerűen spekulánsnak minősítik?
- A Fidesz által hangoztatott "a nemzet kormányának nemzeti programja" mégis sokak számára hívószó.
- A Fidesz nemzetpolitikája megbukott 2002-ben, 2004 decemberében, és most újra. A nemzeti kérdésben a Fidesz álszent és agresszív. Nem szerencsés, ha a "nemzet" vagy a "polgár" fogalmát valaki kisajátítja és lerántja a nemzeti radikalizmus mélységeibe. Hiszem, hogy a Fidesz bukása a politika megújulásának nyit utat. Már a választás után összeülhet a Nemzeti Gazdaságpolitikai Kerekasztal, amely a valós kérdésekre talál majd jó válaszokat. Az MDF-ben erre volt és bizonyára lesz is fogadókészség. A Fidesz volt az egyetlen, amelyik ez elől elzárkózott, decemberben egyedül ők nem szavazták meg a parlamentben a piac szereplőivel közösen szerkesztett 12 pontos gazdaságpolitikai nyilatkozatot. Pedig többek között munkahelyteremtésről, államháztartási reformról volt benne szó. Fontos lépések megtételéhez megújulásra, emelkedettségre, eleganciára van szükség, és most komoly esély kínálkozik a megegyezésre, az együttműködésre. Ezért nem akarhatjuk, hogy az erre képtelen Orbán, Kövér, Semjén, Mikola, Simicska és társaik újra szerepet kaphassanak. A Fidesz elnöke mindent tagad. És aki mindent tagad, ami nem ő, az képtelen tenni az országért.
- A kétségkívül magas költségvetési hiánnyal is érvel a Fidesz. Ha önök nyernek, melyek lehetnek az első lépések ennek visszaszorítására?
- A politika mindig a kényszerek hatására változik. A hiány csökkentéséhez az egész államapparátust kell gyorsabbá, hatékonyabbá és egyszerűbbé tenni. Most itt van az alkalom, és ez fontosabb, mint maga a hiány. Az államháztartási hiány kezelése egyébként arról szól, hogyan kell száz forintból kettőt megspórolni. Például úgy, ahogy a gazdasági tárcánál teszszük. Amióta átvettem a tárca irányítását, a minisztériumhoz tartozó vállalatoknál száztíz felügyelőbizottsági tagság szűnt meg, a tárcánál pedig százzal kevesebben dolgoznak. Helyettes államtitkárságokról, háttérszervezetekről derült ki, hogy részben vagy egészben feleslegesek. Ezzel szemben azok száma nőtt, akik pályázatokat bírálnak el vagy utakat tartanak karban. Az átszervezések és az ésszerűbb gazdálkodás eredményeképp tizenötmilliárd forintot spóroltunk. Ugyanez az út másutt is járható. A közszféra ezernyolcszázmilliárdos költségéből tíz százalék megtakarítható lenne. A száznyolcvanmilliárd forint pedig majdnem a GDP egy százaléka. Ez reálisan kiegészülhet a GDP egy százalékpontnyi emelkedésével, amelyet az uniós források befogadása és hasznos elköltése is segít. Az EU az infrastrukturális beruházások jelentős részét finanszírozza majd, így az erre szánt hazai forrásokat megtakaríthatjuk, vagy segíthetjük belőle a rászorulókat.
- Ön nemrég sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a Széchenyi-terv körül milyen visszaéléseket tapasztalt. Jelezte, hogy feljelentések is lehetnek, miközben a Fidesz a korábbi programjának újraindításáról beszél.
- Politikailag Széchenyi nevével, közjogilag az adófizetők pénzével éltek vissza az előző kormány irányítói. Volt példa arra is, hogy egy felszámolás alatt álló, bűnözői csoportokhoz köthető cég nem létező projektjére utaltak szabálytalanul tízmilliókat. A Fidesz Széchenyi-terve - néhány ezer, arra valóban érdemes vállalkozás támogatása mellett - a kegyencek kifizetőhelye volt. A vizsgálatot folytatjuk. A konkrét számok is beszédesek. 1998 és 2002 között 18 ezer vállalkozás 72 milliárd forinthoz jutott különböző konstrukcióban. 2002 és 2006 között 612 milliárdot kapott 75 ezer vállalkozó. Az elmúlt négy évben ötvenezerrel nőtt az egy és kilenc fő közötti létszámot foglalkoztató vállalkozások száma. 2003-ról 2004-re a kis- és közepes vállalkozások árbevétele negyven, a profittermelő képességük 50 százalékkal nőtt - saját bevallásaik szerint. Ma százezren eváznak. A múlt héten jelentettük be: a Széchenyi-kártya hitelkerete huszonötmillió forintra nőtt. Százötvenezer vállalkozó tudja igénybe venni. Ha mindezt összeadjuk az uniós programokkal és az MFB-nél megnyitott lehetőségekkel, elmondhatjuk: a hazai vállalkozások most kaptak reális esélyt arra, hogy felzárkózzanak nyugat-európai vetélytársaikhoz. Ezek a tények. Nem szájhősködni kell, hanem dolgozni.
- Ha Gyurcsány-kormány alakul, marad gazdasági miniszter?
- Előbb nyerjük meg a választást, és készüljön el a két párt által elfogadott kormányprogram. Azután a miniszterelnök eldönti, kikkel képzeli el a folytatást.