Éleződik a nyugalmazott tábornokok vitája az amerikai védelmi miniszterről
A miniszter lemondását eddig hat, az iraki háborúban fontos beosztást betöltő, időközben nyugalomba vonult tábornok követelte, azzal vádolva Rumsfeldet, hogy rosszul tervezte meg Irak megszállását, ragaszkodott a kézi vezérléshez, arrogáns megfélemlítő vezetési módszerével nem adott teret az ellenvélemények kifejtésének.
A bírálók között van Charles Swannack, aki az amerikai hadsereg egyik elit alakulatát, a 82. légi deszant hadosztályt vezette Irakban, John Baptista vezérőrnagy, aki az első gyalogsági hadosztály parancsnoka volt. Paul Eaton az iraki biztonsági erők kiképzését irányította, Anthony Zinni pedig a közel-keleti térségért felelős amerikai középső parancsnokság vezetője volt.
Richard Myers az ABC televíziónak nyilatkozva leszögezte, hogy a Pentagon vezetője számtalan lehetőséget adott a katonai vezetőknek véleményük kifejtésére. A vezérkari főnökök el is mondták a véleményüket, a legjobb tanácsokkal látták el, ahogy az a kötelességük is. "Ha nem így tennénk, le kellene lőni minket" - tette hozzá.
Michael DeLong tábornok, a közel-keleti térségért felelős középső parancsnokság volt parancsnok-helyettese hétfőn az NBC televíziónak nyilatkozva úgy vélte, hogy a bírálók érdes stílusa miatt neheztelnek Rumsfeldre, de a miniszter nézeteltérés esetén harcászati és hadászati kérdésekben mindig megfogadta a katonák tanácsát.
John Crosby, Thomas McInerney, Burton Moore and Paul Vallely nyugalmazott tábornokok a The Wall Street Journal hétfői számában Rumsfeldet az amerikai történelem egyik leghatékonyabb védelmi miniszterének nevezték. "Gyürkőzzünk hát neki, és mindenki húzzon egy irányba, hogy megnyerjük a háborút a szélsőséges iszlám ellen" - írták.
Don Shepperd, a légierő nyugalmazott tábornoka a CNN vasárnap esti műsorában úgy érvelt, hogy bár voltak súlyos hibák, az túlmegy minden határon, hogy nyugalmazott tábornokok bírálják a minisztert és rajta keresztül George Bush elnököt a háború kellős közepén.
Rumsfeld kisebbségi véleménynek nevezte a bírálatokat. Az Al-Arabíja televíziónak kijelentette: "Olyan lenne, mint a körhinta, ha minduntalan lecserélnék a védelmi minisztert, valahányszor az admirálisok és tábornokok ezrei közül kettő vagy három nem ért vele egyet."
Politikusok is bekapcsolódtak a nyugalmazott tábornokok vitájába. Christopher Dodd demokrata párti szenátor szerint sok-sok katona véleményét fejtették ki azok a tábornokok, akik vették a bátorságot, hogy a nyilvánosság előtt bírálják a minisztert. "Rumsfeldnek mennie kell" - szögezte le Bill Richardson, Új-Mexikó demokrata párti kormányzója, a párt egyik lehetséges elnökjelöltje a 2008-as elnökválasztáson. Dianne Feinstein kaliforniai demokrata párti szenátor szerint az elnök nagy szolgálatot tenne az országnak, ha új embert állítana a tárca élére.
Mitch McConnell republikánus párti szenátor viszont az amerikai történelem egyik legjobb védelmi miniszterének nevezte Rumsfeldet a Fox News televízióban. Megszólalt Henry Kissinger egykori külügyminiszter is, aki szerint Rumsfeld kiemelkedő munkát végzett a Pentagon vezetőjeként.
Wesley Clark is csatlakozott a Rumsfeld lemondását követelő amerikai tábornokokhoz
A NATO európai haderőinek egykori főparancsnoka, Wesley Clarkcsatlakozott azokhoz a nyugalmazott amerikai tábornokokhoz, akik márkorábban Donald Rumsfeld védelmi miniszter távozását követelték.
"Azt gondolom, hogy Rumsfeld miniszter nem végzett jó munkát. Mennie kell" - mondta Clark a Fox News amerikai televíziós hálózatnak adott nyilatkozatában.
A nyugalmazott tábornok hangsúlyozta, hogy Rumsfeld és Dick Cheney alelnök egy olyan katonai beavatkozásba vitte bele az Egyesült Államokat Irakban, amelynek "semmi köze nincs" a terrorizmus elleni harchoz.
"Háborúra szólítottak, mielőtt még a diplomáciai erőfeszítések befejeződtek volna. Ez tragikus hiba volt, hadászati baklövés" - mondta a nyugalmazott tábornok, s hozzáfűzte, ideje, hogy új vezetés kerüljön a Pentagon élére.
Wesley Clark, aki 2004-ben indult a demokraták elnökjelöltségének elnyeréséért, s nem kizárt, hogy 2008-ban elnökjelölt lehet, már több ízben állást foglalt az Egyesült Államok 2003 márciusában indított iraki beavatkozása ellen.
George Bush elnök pénteken teljes támogatásáról biztosította védelmi miniszterét, akinek lemondását addig hat nyugalmazott amerikai tábornok követelte. Érveik szerint Rumsfeld felelős az Irakban elkövetett hibákért, vezetési stílusa arrogáns, a miniszter túl sokat vállal magára és semmibe veszi azokat a tábornokokat, akik ténylegesen vezetik az amerikai csapatokat.
A The New York Times vasárnapi jelentése szerint a Pentagon nyilatkozatban utasította vissza a Rumsfeldet érő bírálatokat. A volt katonai vezetőkhöz és elemzőkhöz e-mailben eljuttatott üzenet egyebek közt azt hangozatja, hogy "a magas rangú katonai vezetőket korábban példátlan mértékben vonta be a védelmi minisztérium a döntéshozatal valamennyi szintjén".
A Pentagon rendszeresen küld írásos anyagokat a közvélemény formálásában szerepet játszó volt katonai vezetőknek és elemzőknek. A tekintélyes amerikai lap szerint Rumsfeld kedden személyesen is találkozni akar a szóban forgó csoport tagjaival. (MTI/AFP)