Hazai felmérések szerint az emberek a drogfogyasztást kezelik a legnagyobb előítélettel Magyarországon, melyben többek között a sajtónak is komoly szerepe van. Ezért hiánypótló és fontos kezdeményezés a FÜST Program (Függőségekről a Sajtóban Tréning), ahol első ízben tizenhat újságíró szembesülhetett szakmájának feladataival a drog kérdésének kapcsán.
Szenvedélyes újságírók és drog
Az egyedülálló civil kezdeményezés célja, hogy az újságírók és a drogszakma közötti hatékonyabb munkát elősegítse. A háromnapos, Soboron rendezett programon több orgánum képviselője megjelent, akik a tanulságokat összefoglalva megállapították: a média feladata a sztereotípiák enyhítésében hatalmas. Ezen túlmutatva pedig az is kiderült: a sajtó felelőssége sokkal nagyobb, mint azt gondolnánk.
A Füst nemcsak az információk terjesztésével, illetve tartalmi tematikájával próbálja alakítani egy újfajta újságírói attitűd kialakulását, hanem egy meghatározó élmény segítségével a “saját bőrükön" keresztül vezeti rá a sajtó képviselőit: mi mit jelent, és mit hogyan lehetne, kellene megközelíteni és közvetíteni. A kezdeti alapfeltevések a tréningen sorra beigazolódni látszottak, miszerint az újságíró felkészületlen, gyakran csak a drogfogyasztás kriminalizálását segíti, hatásvadász elemeket használ, több ezzel kapcsolatos megjelenés pedig egyenesen jogsértő. Rendszerint protokollinterjúk, “alibi-cikkek" születnek, és legtöbb esetben nincsenek a szerkesztőségekben olyan felelősök, akik folyamatosan foglalkoznának a drogok kérdésével. Mindezek jelenlétét azonban a kellő odafigyeléssel, lépésről lépésre lehet csak megoldani.
Rácz Zsuzsa újságíró a háromnapos tréninget követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a sobori összejövetel csak az első állomása volt annak a munkának, amit elindítani szeretnének. Ezért megalakítják a Szenvedélyes Újságírók Klubját, hogy összegyűjtsék azokat a szakembereket, akik fontosnak tartják a drogszakma ügyét. Várják mindazok jelentkezését, akik további kérdéseket vetnek fel a függőségek kérdésében, hiszen függőség alatt általában az alkohol - vagy drogfogyasztás jut eszünkbe, pedig számtalan új változat is megjelent már, amilyen például a számítógép-függés, vagy a leginkább nőket érintő társfüggés. Az építő javaslatokat és minden további észrevételt az ercsipress@chello.hu címen várják.
Soboron, az Első Magán Addiktológiai és Egészségközpontban tartott tréningen az újságírókon kívül előadók, addiktológiával foglalkozó szakemberek, szociális munkások és ma már józanul élő szenvedélybetegek is részt vettek. A beszámolókon mindannyian megerősítették, hogy a drogok komplex kérdésének megközelítésére kiváló eszköz volt a csoportos foglalkozás, ahol játékokon, közös kiránduláson keresztül, indirekt módon kerültek közel a tudatmódosítók kérdéséhez és egyben saját magukhoz is.
- További hasznos információk a drogriporter.hu oldalon