Túszok lesznek a betegek?
Több százan ücsörögnek a rendelőkben, ahol már szinte kitapintható a feszültség. - Mindenkit megvizsgálunk. Aki nem szorul sürgősségi ellátásra, annak udvariasan elmagyarázzuk, hogy a tiltakozási akció ideje alatt nem kezeljük. Csak akkor, ha rosszabbodna az állapota - mondja a folyosón álldogáló újságíróknak Anna Luberdová kórházi nővér. Néhány páciens bólogat, jóval többen méltatlankodnak.
Marian Kollár, a szlovákiai orvosok szakszervezetének (LOZ) elnöke fáradtan, de türelmesen magyaráz: - Évek óta alamizsnáért dolgozunk. Ha a kezdő orvos nem vállal pluszügyeleteket, vagyis nem húz le heti nyolcvan órát, tízezer korona nettónál (65 ezer forint) többet nem visz haza. Ugyanilyen körülmények között a tíz-tizenöt éves gyakorlattal rendelkező szakorvos sem keres húszezernél többet. Az egészségügyi nővérek bére pedig egyenesen arcpirító. Azonnali, huszonöt százalékos béremelést követelünk, és a kórházak részvénytársasággá való átalakításának azonnali leállítását.
Rudolf Zajac egészségügyi minisztert sokan dicsérik, de jóval többen szidják a tárca reformjai miatt. Karikás szemmel áll a tévékamerák elé: - Tudom, hogy sokkal több pénz kellene, habár az idei költségvetés a tavalyihoz képest hatmilliárddal többet juttat az egészségügynek. De az is igaz, hogy a kórházak és más intézmények gazdasági és szakmai átvilágítása nélkül feneketlen zsákba dobálnánk a további milliárdokat.
Tegnaptól újabb vidéki kórházak csatlakoztak a sztrájkhoz. A magyarok lakta térségekben egyelőre kivárnak. - Még két hétig tárgyalunk a kórház és fenntartónk, a Nagyszombat megye vezetőivel. Ha addigra nem egyezünk meg a béremelésről és az ügyeleti díjakról, akkor mi is csatlakozunk a tiltakozókhoz. Miként az ország összes kórháza - nyilatkozta lapunknak Július Pavco, a dunaszerdahelyi járási kórház szakszervezeti vezetője.
Pozsony-Dunaszerdahely,
2006. április