Kapuzárás helyett megoldás
Március első napjaiban Firenzében a XII. Nőgyógyászati Endokrinológia Világkonferencián összesereglett szakemberek között teljes volt a konszenzus abban, hogy a változás korában lévő, vagy azon már átesett nők sajátos gondjait nem szabad elkülönítetten kezelni férjük vagy partnerük problémáitól. A szexuális zavar férfiaknál és nőknél egyaránt tapasztalható.
Csakhogy míg a változás korában levő férfiak - általában merevedési problémákkal együtt járó - szexuális zavarainak diagnosztizálásában és kezelésében komoly előrelépés történt, addig a női szexuális reakciókészség élettani és pszichológiai összetevőit ez idáig korántsem látták ilyen tisztán és világosan a szakemberek.
Az okokat kereső kutatások megállapították, hogy a petefészkek által termelt hormonok, mint a tesztoszteron és az ösztrogén nélkülözhetetlenek a jó szexuális működéshez. A változás korában, a menopauza idején a természetes ösztrogénszint jelentősen csökken. A hormonális változások mellett persze vannak más okok is. Allessandra Graziottin olasz nőgyőgyász szerint: "Sokan úgy gondolják, hogy a szexnek nincs helye a menopauzát követően a nők életében, és ez a téma még mindig tabu sok beteg és orvosa számára."
Bár a szexuális késztetés és vágy bármely életkorban csökkenhet, s meglepő módon azt is kimutatták, hogy az együttlétek száma a házasságok első évének végére a felére esik vissza, ám a változás korában lévő, illetve azon már túljutott nők esetében ez a jelenség figyelemreméltóan gyakori. Korábban ezeket a változásokat a középkorú nők természetesnek és törvényszerűnek tekintették. A változás korát életük fordulópontjaként, egyfajta kapuzárásként élték meg.
Ma azonban a rendszeres és kölcsönösen kielégítő szexuális élet úgy a nők, mint a férfiak önértékelése és testi-lelki jóléte szempontjából egyaránt kiemelten fontos. Azért is korai lenne egy középkorú nő számára lemondani a nemi élet nyújtotta örömökről, mert ez a döntés annyit jelentene, hogy élete hátralévő, körülbelül egyharmad részét aszexuális lényként éli le. A mai negyvenes-ötvenes asszonyok számára ez nem elfogadható perspektíva, hisz tőlük a munkahely és a család is teljes helytállást vár el, akkor mégis mi a megoldás?
Köztudott, hogy a férfiak sajátos problémáira már évek óta léteznek hatékony gyógyszeres kezelési módok. A kongresszuson több szakember beszámolt arról, hogy ma már a női szexuális zavart is tudják diagnosztizálni, sőt, a különböző pszichológiai és szociológiai támogatás mellett megfelelő hatásfokú gyógyszeres kezelés is létezik. Andrea Genazzani professzor, a tanácskozás elnöke szintén kitért arra, hogy a kutatók végre a nők számára is megtalálták a hatékony terápiát, ami az életminőségüket szintén jótékonyan fogja befolyásolni. A hazai szakemberek azt tanácsolják az érintetteknek, hogy ha észlelik magukon a szexuális zavar tüneteit, akkor panaszaikkal részletes kivizsgálás - egyebek között a hormonszintek meghatározása, illetve az esetleges gyógyszeres terápia beállítása - érdekében keressenek fel egy menopauza kezelésében járatos nőgyógyászt, vagy az országszerte működő menopauza-szakambulanciák egyikét.
Ezt annál is inkább érdemes megtenni, mert a kongresszuson ismertetett vizsgálatok, például a 360 szexuális diszfunkcióval küzdő, változó korban lévő nő bevonásával végzett LISA-vizsgálat eredményei szerint a személyre szabott gyógyszeres terápiában részesülő asszonyok szexuális életminősége jelentősen javul.