Az érelmeszesedés visszafordítható

Visszafordítható az érelmeszesedés folyamata, és a szívbetegségek már kialakult kockázata nem végleges. Az áttörést hozó vizsgálat egyértelműen bizonyította: a koleszterinszint drasztikus csökkentésével javítható az érszűkületesek állapota.

Az érelmeszesedés folyamata visszafordítható, s bizonyított, hogy a koleszterinszint hatékony csökkentése nemcsak megállítja a vérzsír lerakódását az érfalakon, de le is "koptatja" az eret elzáró zsírt - igazolta az Amerikai Kardiológiai Társaság most zárult kutatása. A vizsgálatban részt vett betegek koleszterinszintjét csaknem nyolcvan százalékuknál legalább a felére lehetett csökkenteni, azt pedig, hogy ez az érelzáródás mértékét is mérsékelte, az érfalakról készített belső felvételek bizonyították. A kutatók szerint a koleszterinszint önmagában is a négyszeresére növeli a szívinfarktus és a szélütés kockázatát, egyszázalékos csökkentésével pedig ennek a kockázata is két-három százalékkal csökken. Ha a magas vérzsírszint ráadásul dohányzással és magas vérnyomással is együtt jár, a kockázat már csaknem tízszeres.

Magyarországon a becslések szerint minden második felnőttnek van valamilyen vérzsírproblémája, az érintetteknek mégis alig tíz-húsz százalékát kezelik, vagy kezelték valaha. Közülük is csak minden negyediknél sikerül elérni a kívánt szintet, jóllehet: az infarktuson átesett betegek nyolcvan százalékáról derül ki, hogy magas a vérzsírszintjük.

Karádi István, a Semmelweis Egyetem klinikaigazgatója szerint miután a magas koleszterinszint semmilyen panaszt nem okoz, csak a szűrés - legalább két, egymástól függetlenül elvégzett vizsgálat - adhat hírt a veszélyről.

- Már húszéves kortól indokolt lenne, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal megnézesse mindenki a koleszterinszintjét. Ha ez 4,2 körüli értéket mutat, akkor biztos, hogy a következő öt-tíz évben nem kell aggódnia. Különös kockázatot jelent viszont, ha a családban - főleg fiatalabb, ötvenéves kor alatt - volt már infarktus, ilyen esetekben évenkénti ellenőrzésre van szükség - mondja a szívgyógyász.

A koleszterinszint mozgással, a táplálkozási szokások és az életmód megválasztásával is befolyásolható. Az érelmeszesedés veszélye a kor előrehaladtával nő, 50 év fölött pedig kismértékű érelmeszesedése mindenkinek lehet. Speciális esetben azonban, ha valakinek a normális mértéket kétszer-háromszorosan meghaladó vérkoleszterin-értéke van, már tizenéves korában is súlyos érelmeszesedés alakulhat ki. A civilizált országokban minden tizedik haláleset közül négy az erek elmeszedésére vezethető vissza, aminek hátterében az örökletes tényezők mellett a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és a stressz áll.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.