Ferenczes rend

"Bizonyos hírekkel ellentétben az MHLL nem szerepel kezesként, a kötvénylejegyzés állami garanciával történt" - említette keddi információnk kapcsán egy napilapnak Ferencz Gábor, a Magyar Hivatásos Labdarúgó Liga elnöke, a Magyar Labdarúgó Liga és a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja.

A hazai futball szinte valamennyi szervezetében vezető szerepet betöltő Ferencz alighanem rosszul emlékszik, mert azt megelőzően, hogy a száz százalékban az MHLL tulajdonában lévő Profi Liga Kft. kibocsátotta, a Magyar Fejlesztési Bank pedig lejegyezte a 8,3 milliárd forint értékű kötvényt, a Magyar Hivatásos Labdarúgó Liga a következő nyilatkozatokat tette:

1. a kötvény futamideje alatt az MFB írásbeli jóváhagyása nélkül nem csökkenti (közgyűlésén) 50%+egy szavazat alá tulajdonosi hányadát;

2. amennyiben a Profi Liga Kft. a kötvénykibocsátásból származó kötelezettségeit nem teljesíti hiánytalanul, úgy a 8,3 milliárd forintért visszavonhatatlanul készfizető kezességet vállal.

A 8,3 milliárdból 3,1 milliárdot június 28-ig kellene visszafizetni; az első 500 millió kiegyenlítésének határideje kedden járt le, de a Profi Liga Kft. annak csupán a 11 milliónyi kamatát utalta át. Hozzá kell tenni: a 3,1 milliárdos tartozás korántsem csupán abból adódik, hogy a reorganizációs - ám nem feltétlenül az újjászervezésre fordított - hitelből a klubok kölcsönöket kaptak, és jó (?) részük jelenleg is adós. Szögezzük le: a Debrecen és a REAC nem vett fel a pénzből, míg a Győr, az MTK, a Pécs, a Vasas és a ZTE - törlesztésileg - "kiegyenlített", a Fehérvár és a Kaposvár tartozásáért pedig kezességet vállalt a helyi önkormányzat. A csapatok adósságaiból - csak az Újpest és az FTC együttesen majd negyedmilliárddal "lóg" - kijönne az 500 millió, és további félmilliárd ment el a televíziós jogok értékesítésére létrejött Football Duó Kft. üzletrészének megvásárlására, de hol van még a klubokhoz soha el nem jutó, "maradék" kétmilliárd?

Apropó, csapatok: a versenyfeltételek így korántsem azonosak, hiszen a "tisztákkal" szemben tűnődésre késztető előnyt élveznek a "sárosak". Ezért aztán nyilvánvalóan nagy a nyomás Kisteleki Istvánon, aki egyszerre a Magyar Labdarúgó Liga és a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke, mert ha - sokszor hangoztatott ígéretéhez híven - a "törvényesség, rend, fegyelem" szellemében akar eljárni, akkor muszáj érdekeket sértenie, de még ez sem elég: a nyomasztó milliárdokat illetően megoldást kell találnia a látszólag megoldhatatlanra. (Hacsak valóban nem érvényesül az MHLL-garancia.)

Meg nem erősített információnk szerint egyébként maga a futball sodorta magát ilyen nehéz helyzetbe, 2001-ben ugyanis az Orbán-kormány eredeti elképzelése az volt a 21 milliárddal (a 8,3-hoz tessék hozzászámítani a stadionrekonstrukcióra szánt 12,7 milliárdot), hogy a hatalmas summát bizonyos feltételekkel, de visszafizetési kötelezettség nélkül adja a labdarúgásnak. Az MLL akkori vezetőinek egyike azonban - ha igaz - váratlanul önként vállalta, hogy a futball kitermeli az irdatlan összeget, melynél kapitálisabb csak ez a tévedése volt...

Nem tudni, miként alakul a folytatás, talán csak az biztos: hazai labdarúgókörökben az idén sem lesz juniális.

l Az MLSZ elnöksége - tegnapi ülésén - felkérte a felügyelő bizottságot annak megállapítására, hogy a 3,1 milliárd forintos reorganizációs hitellel kapcsolatos kérdésekben a testület milyen intézkedési jogosítványokkal rendelkezik. (MTI)

Ezt kellene tenni
Ezt kellene tenni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.