Polgárok, körök, társaságok

A napokban megalakult az MDF baráti köre, amely a fórum szimpatizánsait várja, s meglepetést keltett, hogy a Schmuck Andorhoz közvetlenül köthető Tisztelet Társasága is előkelő helyeket kapott a fórum listáján. Vajon a többi párt mögött milyen társadalmi szervezetek állnak? És segítik-e a kampányukat?

Az MSZP nem számít különféle társadalmi szervezetek segítségére - legalábbis a mozgósításban. Hadra fogható, tömeges bázissal rendelkező szövetséges szervezet ugyanis alig akad a párt holdudvarában. Lapunk informátorai szerint sem az MSZOSZ, sem a MEASZ, sem a Magyar Nyugdíjasok Országos Szövetsége nem képes sok "meggyőzőembert" kiállítani, ahogy a Baloldali Önkormányzatok Szövetsége sem. A mintegy 2700 csapatba rendezett és összesen tízezer regisztrált tagot felsorakoztató Amőbát (Alapítvány a Modern Baloldalért) pedig Gyurcsány Ferenc óvta a választási küzdelemtől.

Ami az elvileg abszolút külső szervezeteket illeti: a 200-250 ezer embert összefogó Hit Gyülekezetét olykor úgy emlegeti a közbeszéd, mint a baloldal elkötelezett hívét (korábban a liberálisok szövetségeseként azonosították őket). "A Hit Gyülekezete most is politikai aktivitásra ösztönzi híveit, arra, hogy tudatos polgárként szavazzanak" - nyilatkozta lapunknak Szobota Zoltán, az egyház szóvivője. A gyülekezet szervezett módon nem vesz részt a kampányban, és mindenkinek a lelkiismeretére bízza, melyik pártot választja. Felvetésünkre, hogy a jelek szerint mintha az MSZP győzelmét látnák szívesen, a szóvivő közölte: ezt így nem lehet kijelenteni.

Egy másik, "hivatalból független" hálózatot, a falugazdászok és a kistérségi megbízottak körét az SZDSZ "hozta hírbe" tavaly. Amikor a kormány kétmilliárd forintból egy több száz fős kistérségi tanácsadói hálózatot kívánt létrehozni, a szabad demokraták azt hangoztatták: nincs szükség újabb, közpénzen finanszírozott pártkáderhadra. A jelek szerint viszont az MSZP nem támaszkodik a kistérségiekre és a falugazdászokra, s nem véletlenül: a gyulai feketelisták is egy kistérségi társulás fideszes szimpátiájú ügyintézőjének számítógépéről kerültek elő.

A tizenegyezer regisztrált polgári kör 163 ezres tagsága önként segíti a Fidesz kampányát - mondta Hende Csaba, a polgári körök koordinátora, a Fidesz-KDNP Vas megyei listavezetője. Szerinte a polgári körösök között nagyon sok az aktivista. Orbán Viktor is kérte a segítségüket a kampányhoz. A koordinátor nehezményezte viszont, hogy egy parlamenten kívüli kis párt, illetve pártszövetség, vagyis a MIÉP-Jobbik megtéveszti a választókat, amikor a szórólapján az szerepel, hogy "polgári körök" is támogatják a Harmadik Utat. "Elképzelhető, hogy van néhány ilyen polgári kör, de általában nem ez a jellemző" - tette hozzá.

A katolikus egyház együttműködése a Fidesszel a hasonló értékrenden, eszmeiségen és a személyes kapcsolatokon alapul, de az egyház direkt politikai kampányt nem folytat - mondta Harrach Péter, az MKDSZ elnöke. A politikus szerint a kereszténydemokraták viszont direkt politikai szerepet vállalnak, az MKDSZ is, annak ellenére is, hogy nem párt, hanem egyesület.

Az MDF hivatalos civil szövetségese a Tisztelet Társasága - nyilatkozta Hock Zoltán elnökhelyettes. Nemrég kötöttek együttműködési megállapodást az egykori szocialista Schmuck Andorhoz köthető szervezettel, amelyre az ajánlószelvény-gyűjtés során is számítottak. "Leginkább a társaság 140-150 ezres tagságának a szavazataira számítunk a választáson" - tette hozzá. A politikus azt mondta: a fórum tízezres aktivistabázisát a tagság és a szimpatizánsok alkotják.

Schmuck Andor a Tisztelet Társasága elismerését nyújtotta át  Dávid Ibolyának 2005. szeptember 2-án -
Schmuck Andor a Tisztelet Társasága elismerését nyújtotta át Dávid Ibolyának 2005. szeptember 2-án -
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.