Emelkedett a háztartásoknak adható hitelek kamatlába
A fogyasztási hitelek átlagkamatlába 28 bázisponttal 20,43 százalékra emelkedett, átlagos hitelköltség mutatója pedig 39 bázisponttal 28,40 százalékra csökkent. Az egyéb hitelek átlagkamatlába - összetétel-változás miatt - 104 bázisponttal 11,62 százalékra csökkent egy hónap alatt. A lakáscélú hitelszerződések értéke februárban 10,5 milliárd forint volt, 0,2 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél, a fogyasztási hiteleké 18,5 milliárd forint, 3,3 milliárd forinttal magasabb mint januárban.
A háztartások euró fogyasztási valamint lakáscélú hiteleinek átlagos hitelköltség mutatója februárban fél százalékot meghaladó mértékben nőtt. Az euróbetétek kamatlábai nem változtak számottevően februárban. A nem pénzügyi vállalatok euróhiteleinek és -betéteinek átlagos kamatlábai csak kismértékben változtak. A háztartások látra szóló és folyószámlabetéteinek átlagos kamatlába emelkedett, míg az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagkamatlába csökkent.
A nem pénzügyi vállalati szektor folyószámlahiteleken kívüli forinthiteleinek átlagos kamatlába emelkedett; az éven túli lejáratra lekötött betétek átlagos kamatlába csökkent, míg a folyószámlahiteleké és éven belüli betéteké csak kismértékben módosult. A bankközi forintpiacon az átlagos kamatlábak nem változtak jelentősen. A lakossági lakáscélú hiteleknél a változó, vagy éves kamatfixálású hitelek kamatlába a második hónapban 1 bázisponttal 8,93 százalékra, az éven túliaké 23 bázisponttal 8,88 százalékra nőtt, az 5 éven túli, legfeljebb 10 éves kamatfixálású lakáscélú hitelek átlagos kamatlába összetétel-változás következtében 140 bázisponttal 14,38 százalékra emelkedett.
A látra szóló betétek átlagkamatlába 46 bázisponttal 2,57 százalékra emelkedett. Az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagkamatlába 65 bázisponttal 5,15 százalékra csökkent; az éven túli, legfeljebb 2 éves lejáratra lekötött betétek átlagos kamatlába 7 bázisponttal 6,47 százalékra; a két éven túli lejáratra lekötött betétek átlagos kamatlába pedig 8 bázisponttal 3,67 százalékra nőtt. A lekötött betétek új szerződéseinek értéke februárban 561,8 milliárd forintot tett ki, amely 283,8 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél.
A háztartási szektor esetében a fogyasztási hitelek és az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagkamatlábai közötti különbség 14,34 százalékpontról 15,28 százalékpontra emelkedett. A nem pénzügyi vállalatok hitelei és betétei között jelentősebb súllyal szereplő éven belüli lejáratok esetén az átlagkamatlábak közötti különbség 1,67 százalékpontról 2,09 százalékpontra nőtt.
A nem pénzügyi vállalatok folyószámlahiteleinek átlagos kamatlába 3 bázisponttal 7,70 százalékra csökkent, a folyószámlahiteleken kívüli hiteleké pedig 38 bázisponttal 7,42 százalékra emelkedett. A folyószámlahiteleken kívüli hitelek új szerződéseinek értéke februárban 150,2 milliárd forint volt, amely 85,8 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél.
A bankközi forintpiacon 2006 februárjában 2.471,5 milliárd forint volt a forgalom, amely 229,1 milliárd forinttal magasabb az előző havi értéknél. Az egynapos bankközi hitelek forgalommal súlyozott átlagkamatlába januárhoz viszonyítva 2 bázisponttal 5,90 százalékra; az 1 hónapos lejáratú bankközi kihelyezéseké 3 bázisponttal 6,04 százalékra módosult. (MTI)