Fel, Párizsra!

Az egyetemi előadóteremben nagy a tolongás, az ülőhelyeket már mind elfoglalták, a szervezők látható örömére. A lyoni Ecole Normale Superieure, Franciaország öt "nagyiskolájának" (grande école) egyike és csak most készül csatlakozni az első munkaszerződésről szóló új jogszabály miatt hetek óta tüntető egyetemekhez.

E késedelem oka egyébként érthető. Franciaországban általában nincs felvételi vizsga, minden érettségizett diák felvételi nélkül kerül be az általa választott egyetemre. Kivéve, ha ez grande école - ide nagyon nehéz, többfordulós felvételi versenyvizsgákon keresztül lehet csak bejutni - hagyományosan ezekben folyik ugyanis az elitképzés.

Az Ecole Normale Superieure (ENS) pedig talán még az elitnél is elitebbnek számít, hiszen diákjai a felvételi bizonyítvány kézhezvétele után még egy tízéves szerződést is kötnek az állammal. Ebben vállalják, hogy egy évtizeden át állami alkalmazottként dolgoznak (ebbe már az egyetemi évek is beleszámítanak). Ezen felül nem egyszerűen ösztöndíjat, hanem fizetést kapnak tanulmányaik alatt, ami már a nyugdíjukba is beleszámít. Nem meglepő, hogy egy ilyen szerződéssel a zsebükben az ENS diákjai eddig nem mutattak érdeklődést a tüntetések, sztrájkok és egyetemfoglalások iránt. Inkább az a figyelemre méltó, ami most történik: valójában a szolidaritás győzedelmeskedik az itt tanulók egyéni érdekei felett.

Maga a gyűlés egyébként igazán profi módon zajlik: a négy szervező, akik a katedráról, mikrofonba beszélnek, laptopok és kivetítők segítségével támasztják alá csatlakozási érveiket. Lelkesek és felkészültek, az egész összejövetel jó hangulatban, mégis komoly stílusban zajlik. Miközben napirendi pontjaikat mutatják be, egy kartondobozból kialakított persely megy körbe a padok közt: mindenki 5-10 eurót dob bele, hogy a szórólapokat, plakátokat legyen miből finanszírozni.

Gyorsan döntenek: a holnapi párizsi tüntetésen ők is részt vesznek. E célból már elkezdtek tárgyalni a vasúttal. Ha minden jól megy, az állami vasúttársaság hajlandó lesz nekik kiadni kedvezményes, 10 eurós menettérti jegyet. Ez nagy szó, hiszen az 50 százalékos, Párizs-Lyon retúr diákjegy 60 euróba kerül.

Amikor pedig megjönnek Párizsból, meg akarják majd szállni egyetemüket, a sztrájk idejére esedékes fizetésüket pedig befizetik majd egy szolidaritási alapba. Mindenki lelkes, mindenki mindent megszavaz. - Fel Párizsra! - hangzik a csatakiáltás.

(K. Zs. E.)
Lyon, 2006. március

Kõdobáló diák a francia fõvárosban
Kõdobáló diák a francia fõvárosban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.