Két hét múlva nyílik meg az ablakpályázat
Újra indul a hagyományos lakások energiatakarékossági felújításának pályáztatása - jelentette be tegnap Kóka János gazdasági miniszter. A benyújtásra meglehetősen szűk határidőt szabtak, az anyagokat ugyanis két héten belül, március 31-től lehet feladni. A kiírás szerint az 1994 előtt, hagyományos technológiával készült épületek egészének utólagos hőszigetelésére, a nyílászárók hőszigetelésére-cseréjére, illetve a fűtési-melegvíz-ellátási berendezések korszerűsítésére-cseréjére lehet jelentkezni. A kiírás elsősorban a lakástulajdonnal rendelkező, magyar állampolgárságú magánszemélyeket célozza, de lakásszövetkezetek és társasházak is próbálkozhatnak.
Az igényelt vissza nem térítendő támogatás magánszemélyeknél a felsorolt célok közül egyenként legfeljebb 300 ezer, összesen legfeljebb 600 ezer forint lehet. Társasházak és lakásszövetkezetek esetében a határ lakásonként 200 ezer, illetve 400 ezer forint. A támogatás egyik esetben sem haladhatja meg a beruházás értékének harmadát.
A tárca számításai szerint ezzel a módszerrel 3300 lakás korszerűsítése oldható meg. (Ez az összes magyarországi lakás 0,5 százaléka.) A célra 880 millió forint költségvetési pénz áll rendelkezésre, amiből kiszámolható, hogy a minisztérium lakásonként 267 ezer forintos kiadással számol.
Ugyanezzel a határidővel és ugyanott - de kizárólag magyar magánszemélyek - pályázhatnak megújuló energiaforrások hasznosítására is. Ha valaki a lakása energiaellátásában biomasszát, geotermikus hőt, szelet hasznosító gépet, netán napkollektort, hőszivattyút avagy "megújuló energiával üzemelő alternatív, földgázt kiváltó berendezést" kíván működtetni, itt az alkalom. Ha a jelentkező csak napkollektort telepít, akkor az adható legmagasabb összeg 300 ezer, ha a napkollektor mellett-helyett mást tervez, akkor félmillió forint. A "potya pénz" a beruházás harmadát ez esetben sem haladhatja meg. A tárcának erre a célra 183 millió forintja van, ebből 500 ház támogatását tartja megvalósíthatónak, vagyis pályázatonként átlag 366 ezer forinttal számol.
Kóka kifejtette: a panellakások számára hasonló célra a Panel- és Panel-Plusz program indult el. (Így a most kiírt pályázatra paneltulajdonosok nem jelentkezhetnek.) A cégek és önkormányzatok pedig az európai unió környezetvédelmi és infrastrukturális programjától igényelhettek idén összesen hatmilliárd forintot, ami azonban már elfogyott.
A miniszter leszögezte: céljuk Magyarország energiahatékonyságának növelése. Az ugyanis fele az uniós tagállamok átlagának, de az e tekintetben az EU éllovasának számító Dániában minden áru megtermelése hatszor kevesebb energiát emészt fel. Kérdésünkre úgy vélte: céljuk, hogy évi 4,5 százalékos gazdasági növekedés mellett 3,5 százalékkal növeljék Magyarország energiahatékonyságát. Vagyis hogy az energiafogyasztás legfeljebb csak 1 százalékkal nőjék évente. Úgy vélte, a most meghirdetett programokkal, a panelhitellel, az EU-forrásokkal, illetve az erőművek hatékonyságának növelésével ezek a célok elérhetők.
Info
l Benyújtás: az Energia Központ Kht. címére kell benyújtani (1476 Budapest, Pf.: 288) március 31-től.
l Tájékoztató: pályázatok útmutatói és formanyomtatványai letölthetők a www.gkm.gov.hu vagy a www.energiakozpont.hu honlapról, telefonon pedig az Energia Központ Kht. ügyfélszolgálatánál lehet érdeklődni (06-1-456-43-02, 456-43-88).