Kész a rotavírus elleni oltás

Az utóbbi évtizedekben a megelőzés, az oltások területén csendes forradalom zajlott le. Az elmúlt évtizedek új vakcináinak köszönhetően gyakorlatilag eltűnt egy sor, korábban szinte mindenkit megbetegítő fertőző betegség, és sokkal ritkábbá vált több más kór.

Most úgy tűnik, egy újabb kórokozó, a bélhurutot okozó rotavírus ellen is sikerült hatásos fegyvert megalkotni, ráadásul a GlaxoSmithKline és a Merck egyszerre rukkolt elő oltóanyagaival. A gyógyszerkonszernek máris nagy megrendeléseket kaptak - elsősorban a fejlődő országokból.

Ugyanis a rotavírus - ez a hasmenést, hányást okozó kórokozó - elsősorban a legyengült szervezetre jelent sokszor halálos veszélyt. Évente a Földön félmillió ember haláláért felelős! Ez azt jelenti, hogy valahol a világon a rotavírus okozta hasmenés következtében percenként hal meg egy gyerek - e megrázó adatot objektív ENSZ-felmérések igazolták. Ez az oka annak, hogy az oltóanyag megalkotásába, finanszírozásába nagy nemzetközi segélyszervezetek is beszálltak.

Az oltás előállításáig nem volt egyenes az út. A kutatások már a 70-es évek közepe óta folynak. 1998-ban aztán nagy csinnadrattával bevezették, és piacra dobták a Rotashield nevű vakcinát, de nem sokkal később, alig egy év múltán, jóval csendesebben kivonták a forgalomból. Kiderült ugyanis, hogy csecsemőkorban fokozza az invaginációt, amely a bélelzáródás egy speciális fajtája. Ilyenkor egy bélkacs mintegy belecsúszik egy másik bélszakaszba. Súlyos, a belek vérellátási zavarához, elhanyagolt esetben az elhalásához vezető állapot, mely gyors orvosi beavatkozást igényel.

A tapasztalatokon okulva, az újabb oltóanyagokkal már sokkal óvatosabban jártak el. Tömeges gyártásukat megelőzően alaposan tesztelték őket, amíg csak kétséget kizáróan meg nem állapították, hogy veszélyes szövődményekkel egyiküknél sem kell számolni.

Ezt követően az oltóanyagokat először kisebb populációkon próbálták ki. Mindkét vakcinafajta igen hatásosnak bizonyult, ahogy erről a New England Journal of Medicine című orvosi lap beszámolt.

A GSK anyagával 63225 latin-amerikai csecsemőt oltottak be. A vakcina gyengített humán vírust tartalmaz, és egy hónapos intervallummal két dózisban adták be. Az oltást követően 85 százalékkal csökkent a rotavírus miatt kórházi kezelésre szoruló gyermekek száma.

A másik oltóanyagot nem emberi, hanem egy gyengített marharotavírus-törzsből állítják elő, és hármat kell belőle, havi bontásban beadni. 68038 amerikai és európai gyerek kapta meg. Ez az oltóanyag a kórházi felvételt 94,5 százalékkal csökkentette, illetve a súlyos gyomor-bél hurut tüneteit pedig 98 százalékban előzte meg.

"Az eredmények jelentősége felmérhetetlen, igazi áttörést jelent a hasmenéses megbetegedések megelőzésében, elsősorban a fejlődő országok nehéz sorsú gyermekei számára" nyilatkozta a New Scientistnek Miguel O'Ryan, a santiagói Chilei Egyetem infektológusa.

A harc a piacokért már elkezdődött. A GSK például Mexikóban 100 dollárért forgalmaz két dózist, de Brazíliában már 15 dolláros szerződést kötött, és a szegényebb államokban még alacsonyabb áron ígéri bevezetni. Valószínűleg erre rá is kényszerül, mert a nagy konkurens India is hamarosan előáll a saját, még olcsóbb vakcinájával.

Dr. Pataki Margit gyermekgyógyász-infektológus főorvosnő elmondta, hogy a rotavírus Magyarországon is a leggyakoribb okozója a csecsemőkori hasmenéseknek. Ráadásul ennél a korosztálynál a vírus okozta gyomor-bél hurutot gyakran kíséri felső légúti hurut, sőt középfülgyulladás is. Az sem elhanyagolható veszély, hogy az immunológiailag károsodott vagy mesterségesen legyengített (kemoterápiában részesülő, illetve transzplantáción átesett) gyerekeknél a rotavírus-fertőzés végzetes lefolyású lehet. Ne feledjük: a vírusok ellen az antibiotikumok hatástalanok.

Pataki doktornő úgy tudja, hogy a vírus elleni oltóanyagot hamarosan nálunk is bevezetik. Valószínűleg nem kötelező, csak választott, választható vakcina lesz. Ez persze rögvest felveti annak kérdését, hogy nem épp a szorosabban, zsúfoltabban együtt élő szegényebb közösségek fognak-e kimaradni a rotavírus elleni védelem e hatásos formájából.

De ezek valóban még a (közel)jövő kérdései.

A veszedelmes és most végre vakcinával szembesülõ rotavírus
A veszedelmes és most végre vakcinával szembesülõ rotavírus
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.