Hárem, sóraktár

"Sok hasonló föltevés született és halt meg. Például: Magyar Panteon lesz a Várhegyen. (Hősök, művészek temetője, díszes ravatalozó, krematórium.) Idegenforgalmi központ. (Szállodák, fürdők, szórakozóhelyek, külön repülőtér stb.) Öregek köztársasága. (Magányos, társaságra és otthonra szoruló aggok otthona.) Szulejmán kertje. (Mór stílű mulató, háremmel a külföldieknek.) Bukott leányok javító-nevelő intézete. Fedett teniszpálya. Európa legnagyobb cukrászdája. Sóraktár."

Örkény István írta e látnoki sorokat a budai Vár jövőjéről, úgy negyven évvel ezelőtt. Igaz, a felsorolt attrakciók egyike sem született meg végül a polgárváros és a palota közötti szakaszon, de hát messze még a történet vége: a rommező képe alig változott azóta, hogy Örkény megírta A Vár mindenkié! című egypercest.

A háború óta fölnőtt generációk már romként szokták meg a Dísz tér és Szent György tér közé ékelt egykori hadügyigazgatási tömböt. Ha fényképen látják, tán rá sem ismernek Kallina Mór háromemeletes, cifra épületeire, és furcsállják, hogy a Tabánra nyíló kilátást egy házsor - az ötvenes évek végén lebontott (!) Teleki-palota, a királyi istálló és a testőrlaktanya - zárja el. Mindebből, akárcsak az egész hajdani kormánynegyedből, alig maradt valami. Igaz, az a valami - az egykori honvéd-főparancsnokság földszintje és félemelete - ma már műemlék.

A hatvanas évek lendülete a palota átszabása után elenyészett. A rendszerváltás óta egyetlen akarat vált valóra, a Sándor-palota rekonstrukciója. A romépületet illetően viszont csak tervek születtek az utóbbi tizenöt évben. Ahány kormány, annyi koncepció. Az Antall-kabinet 1993-ban például az új kormányzati negyed részévé tette volna, közvetlen közelében építve föl az új helikopter-leszállót. A Horn-kormány két célt tűzött maga elé: a millecentenárium idejére turisztikai központot létesítettek volna a romban - az ünnepségsorozat végül elmaradt -, hosszú távon pedig itt szerették volna elhelyezni a Neumann János Multimédia Központot és Digitális Könyvtárat. Az Orbán-kormány ötlete egy izgalmas játszóház, a Gyerekvár megvalósítására irányult, míg végül Medgyessy Péter jelképbizottsága kimondta az - ez idáig - utolsó szót: kiállítóhellyé alakítják a romépületet, mégpedig olyanná, ahol a magyar államiság fontos jelképei is helyet kaphatnak. Magyarán a korona.

A rom persze azóta is békésen omladozik. Viszont aligha meglepő, hogy így, kampányidőn, a Várban egyéni képviselőjelöltként induló gazdasági miniszter nemrégiben civil tanácskozást hívott össze, hátha születik valami jó ötlet a műemlék hasznosítására. Nos, javaslatokban nem is volt hiány. Fölvetődött például a demokraták panteonja. (Emlékhely, ahol jobb napjait idézheti a nemzet.) Virtuális múzeum a budai középkorról. (Látványos bemutató, elsősorban gyerekeknek.) Magfúziós reaktor. (Izgalmas oktató bázis a technika újdonságaiból.) Rom. (Emlékeztető a XX. századra.)

Sóraktár. (Dehogy, csak viccelek.)

www.nol.hu/lelohely

A Szent György téren még a feltárások sem fejezõdtek be
A Szent György téren még a feltárások sem fejezõdtek be
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.